Digitální nomádství má i své nevýhody

Jak se dá charakterizovat takzvaný digitální nomád? Je to nejčastěji podnikatel pracující na volné noze. Takzvaný freelancer. Dále je to člověk, který rád cestuje. Když se obojí snoubí, mluví se o takzvaném digitálním nomádství. Často se zmiňují hlavně jeho klady. My se podíváme i na několik nevýhod.

Připojení k internetu

Bez něho se žádný digitální nomád neobejde. Jenom tak může být v kontaktu s klienty. V hotelech, městech a veřejných místech či jinde, obvykle problém nemá. Co ale na dalších lokacích? Zde může pomoci datová SIM. Rizikem však může být:

  • Pokrytí
  • Rychlost
  • Objem dostupných dat

Komunikace s úřady

Kéž by šlo vše řešit jednoduše online. Bohužel byrokracie vládne a tak je mnohdy nutné osobní přítomnost. Na správě sociálního zabezpečení, pojišťovně, nebo živnostenském a finančním úřadě. Někde může zaskočit účetní. Co ale v případě, že musí přijít živnostník osobně? Z druhého konce světa je to doslova nemožné.

Zdanění

Znáte pojem daňový rezident? Jasně vymezuje to, v jaké konkrétní zemi musí podnikatel své zisky danit. A to podle toho, jak dlouho se v ní zdržuje. Mnoho freelancerů to neřeší a spoléhá a to, že je jim nemožné dokázat, kde práci reálně odvedli. Faktem však zůstává, že digitální nomádství může v tomto ohledu přinášet řadu problémů.

Sociální aspekt

Ve své domovině má člověk rodiče, přátele, příbuzné, spolužáky a známé. Co na cestách? Obvykle jenom okruh lidí, které krátkodobě pozná a které po pár dnech nebo týdnech zase opouští. A to stále dokola. Toto se může u mnohých podepsat na ne příliš dokonalém psychickém stavu.

Náklady

V domovině je to nájem za byt, pronájem kanceláře a doprovodné služby. Při digitálním nomádství mohou náklady vzrůst. O částky za přechodné bydlení, o částky za dopravu, letenky, nebo také stravování a další věci, které mohou být v ČR podstatně levnější.

You may also like...