Absurdita roku: Hlasování o překážce, která nejvíce komplikuje podnikání

Hlasování v anketě brzy určí „vítěze“ ankety Absurdita roku. Tato anketa je již šestnáctým rokem vyhlašována v rámci podnikatelských soutěží Firma roku a Živnostník roku.  

Byrokratické povinnosti podnikatelů 

Cílem ankety je upozornit na nejčastější a nejbizarnější byrokratické povinnosti, které úřady ukládají podnikatelům. Tyto povinnosti jim komplikují podnikání. Odborným garantem je zde Hospodářská komora České republiky. Kandidáty navrhují sami podnikatelé, nebo také oborové asociace.  

Odstraňuje zákony i vyhlášky 

Anketa upozorňuje a následně pomáhá k odstranění zákonů a vyhlášek, které podnikatelům ztěžují práci. Za rok 2021 se Absurditou roku stalo opatření vlády, které omezovalo maloobchodní prodej tím způsobem, že byly zavřené malé obchody. Velké obchody mohly běžně prodávat.  

V minulosti bylo vyhlášeno také nařízení, které určovalo firmám, kdy mají ve své provozovně vymalovat. Další absurditou bylo například vyhlášení vyhlášky, která ukládala fyzioterapeutům mít ve své ordinaci velké zrcadlo.  

Pro co můžete hlasovat? 

V letošním roce můžete hlasovat pro několik absurdit, které byly nominovány. Jedná se tak o tyto překážky pro podnikatele:  

  • Zmatky kolem kompenzačních bonusů. 
  • Evidence tržeb – jednou ano, jednou ne. 
  • Jak změřit vzdálenost 1,5 metru předjíždějícího auta od cyklisty? 
  • Zákaz zaměstnávání manželky. 
  • Pozor na děti do 13ti let! 

Bič na podnikatele? Pandemický zákon 

Jednou z nejčerstvějších absurdit, která byla odhlasována vládou, je také novela pandemického zákona. Ta určuje specifické oblasti, které může vláda přímo omezit v případě pandemické pohotovosti. Vláda bude moci zasáhnout do otevírací doby obchodních center, tržišť a trhů, obchodů, ale také restaurací, heren, sportovišť, muzeí, galerií, nebo také hradů a zámků. Vše se může vztahovat i na botanické a zoologické zahrady, divadla, kina a knihovny, nebo také na veletrhy, dětské tábory a festivaly.  

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...