Změní nový guvernér České národní banky naši měnovou politiku?
26. května 2016 jmenoval prezident republiky Miloš Zeman nového guvernéra České národní banky. Od července letošního roku tak dosavadního guvernéra Miroslava Singera, kterému nyní v červnu skončí už druhé šestileté funkční období, nahradí Jiří Rusnok. Bude změna v této funkci znamenat i něco nového pro naši měnovou politiku? Jak se zdá, zatím ne.
Ukončení intervencí nečekejte
Jiří Rusnok hned po svém jmenování do funkce ujistil odborníky i občany, že bude pokračovat ve stejné měnové politice, jako jeho předchůdce. Miroslav Singer zahájil intervence na oslabení koruny už v listopadu roku 2013, i když se tím stal terčem kritiky některých lidí včetně prezidenta Zemana. Rusnokovým cílem je nyní především maximální podpora české ekonomiky. Znamená to tedy, že i nadále bude pokračovat trend v umělém oslabování koruny, který během svého funkčního období nastolil Miroslav Singer. Intervence České národní banky ve věci oslabování koruny by tedy v dohledné době skončit rozhodně neměly. Rusnok se domnívá, že zatím nejsou žádné signály k tomu, proč by měly intervence skončit. Naopak chce v tomto případě zachovat kontinuitu.
Euro levnější zatím nebude
Skončení intervencí pro oslabení koruny podmiňuje tím, že cenová hladina poroste nad 2% inflaci centrální banky. S odchodem od oslabování koruny chce vyčkat až do roku 2017, což potvrzuje i dosavadní Singerovu strategii. Je také naprosto jasné, že strategii měnové politiky neurčuje guvernér ČNB sám, ale má k tomu na pomoc sedmičlennou bankovní radu. Co z toho všeho vyplývá pro obyčejné lidi? Rozhodně se letos nedočkáme levnějšího Eura než za 27 korun. Možná, že by k jeho zlevnění mohlo dojít v polovině příštího roku, ale jisté to samozřejmě není. Naopak někteří odborníci mluví o tom, že by se opatření mohlo ještě protáhnout.