Cena bitcoinu byla v červenci na svém maximu

Nejznámější kryptoměna bitcoin se poprvé od loňského května přehoupla přes hranicí 9000 dolarů za kus. Důvod je nejspíš zřejmý – jde o chystané představení nové kryptoměny od Facebooku. To dodává celému segmentu kryptoměn vzpruhu, protože pro investory znamená nová kryptoměna rozšíření komunity uživatelů, a tedy více zákazníků. Kromě bitcoinu tak vzrostla i cena dalších kryptoměn jako je ether nebo litecoin.

Růst, který má důvod

Od začátku letošního roku vyrostla cena bitcoinu o celých 150 procent. Popularita kryptoměn roste především v Číně, která je také velmocí v jejich těžbě. Kryptoměny jsou sice extrémně kolísavé a investovat do nich vyžaduje znalosti finančního trhu, ale v nejistých dobách se i tato měna stává žádaná. Tím, že se o segment začínají zajímat i tak velcí hráči jako je Facebook, je pravděpodobné, že trh ještě poroste. Riziko ztráty je natolik vysoké, že řada lidí nepovažuje obchod s kryptoměnami ani tolik za spekulaci, jako spíše za ruletu se zcela nejistým výsledkem.

Je pravda, že kryptoměny si i v zavedeném finančním světě začínají konečně vydobývat uznání a respekt. Zatímco dříve řada finančníků tvrdila, že bitcoin nemá žádnou hodnotu, dnes analytici bitocinům přiznávají reálnou hodnotu okolo 5000 dolarů za kus. Tvrdí totiž, že z jejich hodnoty je nutné strhnout cenu energie, která je k vytěžení nutná.

Nová Libra

Facebook by měl chystanou kryptoměnu oficiálně představit v nejbližších dnech. V roce 2020 by pak měla být spuštěna pro zákazníky. Za touto měnou, která se nazývá Libra, stojí velké společnosti jako je Visa, MasterCard, PayPal nebo i Uber. Tato měna by měla být navázána na koš konvenčních měn jako je dolar nebo euro. Tím by se mělo zajistit, že Libra bude méně kolísavá a lépe si bude držet stabilní hodnotu. Zároveň se ale tímto krokem vzdává charakteristické vlastnosti kryptoměn, tedy že jsou přímou konkurencí klasických platidel a na jejich vývoji nezávisí.

You may also like...