České domácnosti dluží čím dál více

Každá rodina se může dostat do úskalí. To se týká například nutnosti splácet své poplatky, závazky a nejrůznější účty. Je nutné, aby si každá domácnost vždy ze své výplaty oddělila alespoň část svých příjmů. Šetřit je někdy opravdu dobré. Zejména tehdy, kdy si s námi život zahrává. Často se přece stává, že jdete ráno do práce se skvělou náladou, ale najednou se seběhne spousta věcí a domů přicházíte nahněvaní a bez zaměstnání. I to se stává a bohužel se jedná o časté záležitosti.

Proto se nemůžeme divit, když si rodiny sem tam půjčí. Většinou se ale jedná o půjčky od bankovních a nebankovních institucí, což zapříčiní následné splátky, které mnohdy bývají opravdu náročné. Odložit si platbu na plyn, elektriku, internetové připojení nebo vodu totiž jen tak lehce nejde. Nikdo netouží po velké zimě kvůli tomu, že jim kvůli nezaplacení odstřihli elektřinu. Zkrátka někdy jsou půjčky opravdu nevyhnutelné.

České domácnosti si ale půjčují čím dál více a čím dál více se zadlužují. Za uplynulý rok stouply dluhy českých domácností o šestadevadesát miliard korun, což v celkovém měřítku činí už jedna celé čtyři bilionu korun. Tyto údaje zveřejnila Česká národní banka, protože chtěla poukázat zejména na skutečnost, že největší dluhy nastaly během posledního měsíce loňského roku, a sice v prosinci. Lidé si asi začali řádně půjčovat na vánoční dárky, protože zadlužení během prosince vzrostlo o sedm celá šest miliardy korun.

Co je ale pozitivní, je fakt, že si Češi také více spoří. Snaží se tedy alespoň určitá část populace snižovat své dluhy nebo šetřit si právě na okamžiky, které mohou nastat, Zadlužit se nechtějí, proto odkládají nějakou tu korunu bokem. Pokud se naučíte šetřit, žádná nečekaná událost vás nemůže zastrašit. Vždy si ze své měsíční výplaty dejte stranou alespoň část. Bez ní se jistě obejdete. V budoucnu by vám tyto odložené a ušetřené peníze mohly zachránit domov, ale také by vás mohly dostat na zaslouženou vysněnou dovolenou u moře. Bali, Kanáry, Chorvatsko nebo jen Itálie nepatří zrovna k těm nejlevnějším dovoleným.

Radek Vávra

Radek Vávra

Redaktor magazínu Podnikmag.cz - Ing. Radek Vávra, věk 55 let. Obor: finance a investování je jeho prací a koníčkem již přes 20 let.

You may also like...