Důvěra v českou ekonomiku je nejnižší za 5 let

Český statistický úřad provádí pravidelně výzkumy v různých oblastech, důvěru v ekonomiku Česka a její budoucnost nevyjímaje. Již několik měsíců jsme mohli pozorovat klesající důvěru a letos v říjnu se tato hodnota dostala na rekordně nízkou hranici, která byla naposledy naměřena před pěti lety, konkrétně v srpnu roku 2014.

Rozdíl mezi podnikateli a spotřebiteli

V rámci celkových čísel můžeme vidět pokles důvěry v situaci a v budoucnost ekonomiky. Klesání však nebylo zaznamenáno dle statistického úřadu všude stejně. U spotřebitelů s ohledem na rostoucí platy a další jevy přetrvává dobrá nálada a optimismus. Naopak podnikatelé jsou již obezřetnější a v tomto ohledu více skeptičtí. Zatímco většina malých firem v Evropské unii zvyšuje důvěru v budoucí vývoj ekonomiky, v České republice je tomu naopak, přesto jsou u nás stále lepší čísla, než v sousedních zemích. Výsledky se navíc liší i v rámci jednotlivých podnikatelských sektorů. Nejhorších výsledků důvěry dosáhlo měření v průmyslu a obchodu, naopak nejlepších v oboru stavebnictví a služeb. V určitých odvětvích se začíná postupem času projevovat nedostatečná poptávka, ve většině pak nedostatek zaměstnanců. Celkově statistický úřad přišel s výsledky:

  • Mezi podnikateli se snížila důvěra o 1,3 bodu na 91,6 bodů hodnocení
  • U spotřebitelů se naopak důvěra zvýšila o 0,3 bodu na 103,6 bodů hodnocení

Na nedůvěru má vliv světová situace

Nedůvěra v českou ekonomiku mezi dotázanými lidmi pravidelně klesá již od druhé poloviny loňského roku 2018 a letos v říjnu 2019 dosáhla nejnižší hodnoty za posledních pět let. Na vině je z velké části aktuální situace v mezinárodní politice, kde se intenzivně řeší odchod Velké Británie z Evropské unie a obchodní dohody mezi USA a Čínou. Mnozí také očekávají propad v oblasti automobilového průmyslu. Všechny tyto jevy budou mít na globální ekonomiku firem velký vliv, což si uvědomují zejména podnikatelé.

You may also like...