Efektivní tipy, jak se zbavit trémy 

Máte před sebou velkou akci, na které budete muset například přednášet? Nebo vás jen čeká představen nového záměru společnosti, který budete muset představit všem vašim spolupracovníkům? Tréma vás může doslova ochromit, a to nejen při zmiňovaných akcích a událostech. Proto v nejlepším případě pojďte přijít na to, jak se trémy zbavit a vyjít z prezentování jako vítěz. Doslova.  

Příprava dělá mistry 

Kdo je připraven, není překvapen, říká se. A něco na tom bude, a to dokonce i v případě vystupování před lidmi. I když si mnozí myslí, že příprava nepomůže, protože při zaznamenání velkého množství lidí před očima se všechno „vykouří” z hlavy, opak je pravdou. Příprava dělá zkrátka mistry, proto se důkladně připravte a posilněte svou sebedůvěru co nejvíc to jde.  

Čím víc si věříte, tím méně prostoru pro strach máte a tím pádem se nenecháte zlomit. Natrénujte si text, naplánujte si pauzy, připravte si prostor pro otázky a to, jak budete s publikem komunikovat. To všechno vám může hrát do karet a zamezit přílišné trémě.  

Soustřeďte se 

Vždycky, ale skutečně vždycky byste měli být soustředění, protože jinak budete odbíhat, nebudou vaše věty dávat smysl a sami si nebudete stát za tím, o čem mluvíte. Navíc se velmi často do vysvětlované věci zamotáte, a to bude mít za následek ne zrovna kvalitní přednášku.  

Pokud vám dělá soustředění problém, vyplatí se dostat se do přítomného okamžiku. A to ve výsledku uděláte velmi snadno, a to tak, že se nadechnete a vydechnete. Anebo si jen upravíte košili a uvědomíte si, že jste nyní teď a tady. 

Stop negativním myšlenkám 

Určitě jste už slyšeli o tvrzení, že to, na co myslíme, se také v našem životě děje. A v případě trémy je to ukázkové. Negativní myšlenky bychom měli zahnat, naopak bychom se měli obložit pozitivitou a usmívat se. Nebojte se vizualizovat si pozitivní scénář, který se už jen díky představě naplní.  

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...