EET: co vnímají podnikatelé jako negativa a pozitiva?

Elektronická evidence tržeb
Hospodářská komora ČR si nechala provést průzkum na téma, jak se čeští podnikatelé staví k elektronické evidenci tržeb. Zjistila přitom, že přijetí této novinky mezi českými podnikateli je poměrně rozpačité. Nejsou si jisti, zda je projekt dobře připraven. Jaké jsou tedy výsledky ankety?

Lidé se bojí adventního termínu

Obavy u podnikatelů vzbuzuje zejména skutečnost, že k nastartování elektronické evidence tržeb by mělo dojít od 1. prosince letošního roku. Myslí si, že novinka může narušit hladký průběh adventního období, na které je zavedení EET (elektronické evidence tržeb) načasováno. V tomto období totiž samozřejmě dosahují obchodníci vyšších tržeb než v jiných ročních obdobích. Proto se bojí, že zvýšená zátěž v podobě zavedení novinky v době, kdy je klientů mnohem více by mohla znamenat problémy a selhávání systému. Bojí se toho zhruba třetina dotázaných. Byli by rádi za posunutí zavedení EET na 1. ledna 2017.

Garance zařízení zatím chybí

Navíc je ve hře i skutečnost, že dosud nejsou k dispozici od státu certifikáty pro zařízení, jež mají k evidenci tržeb sloužit. Čas se přitom krátí. Podnikatelům vadí, že dosud nedošlo k výběru dodavatelů, kteří EET zajistí. Podle názoru účastníků průzkumu by měl stát v okamžiku, kdy požaduje, aby si vybavení k evidenci pořídili, zároveň garantovat, která zařízení se pro EET hodí. Tak budou podnikatelé vědět, co si vlastně mají pořídit. Dosud se tak ale bohužel ještě nestalo.

Vidí i kladné stránky

Zároveň vzniká i strach z toho, jak zvládnou zátěž spojenou s instalací nových informačních systémů a jejich připojení na současné vybavení. Předpokládají také, že jim nezbude nic jiného, než si koupit nový software, což může mít nemalý vliv i na internetové připojení. Ovšem je třeba říci, že dotázaní v anketě si uvědomují i kladné stránky EET v podobě nastolení spravedlivějšího systému podnikání a konkurence a snížení daňových úniků.

Zdroje: businessinfo.cz

Radek Vávra

Radek Vávra

Redaktor magazínu Podnikmag.cz - Ing. Radek Vávra, věk 55 let. Obor: finance a investování je jeho prací a koníčkem již přes 20 let.

You may also like...