Homeoffice jako nejžádanější benefit. Hodí se i pro vás?

Je jen málo jiných firemních benefitů, o kterých se v poslední době tolik hovoří, a řada lidí se stále nemůže shodnout na tom, zda je to užitečný benefit, nebo krok špatným směrem. Jedná se samozřejmě o homeoffice. Někdy není homeoffice chápán ani tolik jako benefit, jako spíš znak vyspělé firemní kultury a vysoké důvěry mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.

Pracovat v teplácích

Je totiž pravda, že řada prací se dá dělat odkudkoliv. Často opravdu potřebujete jen počítač a připojení k internetu. To jsou ale věci, které má běžný člověk doma. Nedávalo by tedy smysl ušetřit čas na cestování a začít pracovat hned, jakmile si ráno dáte snídani a vyčistíte si zuby? Má to samozřejmě své pro a proti. Mezi hlavní výhody homeoffice patří:

  • Ušetřený čas a peníze za cestování.
  • Větší pohodlí a práce bez tlaku a stresu okolí.
  • Projevení důvěry k zaměstnanci a tvorba lepších pracovních vztahů.

Jenže výhody mají i své protiklady. Homeoffice se prostě pro řadu lidí vůbec nehodí. Vyžaduje totiž schopnost dobře si zorganizovat čas a umět se do práce donutit, i když vám nikdo nedýchá na krk. Mnozí lidé mají také tendenci řešit jiné věci, které jim doma padají na hlavu, a namísto práce uklízí nebo chodí po pochůzkách. Je tedy nutné vědět, jak na tom jste a na co máte.

Velkou otázkou je také schopnost kontrolovat, co zaměstnanec na homeoffce skutečně dělá. Jak zjistíte, kolik z času proflákal a kolik skutečně pracoval? Proto je vhodné zavádět homeoffice jen tam, kde lze na první pohled odhalit, zda se práce odvedla či nikoliv. Jde zejména o práce, které mají termíny a nějaký hmatatelný výsledek, který lze odprezentovat.

Jedná se ale každopádně o velmi žádaný benefit. A nemusí to nutně být pravidelný homeoffice, ale alespoň ta možnost vzít si jej, když vám třeba není dobře, nebo musíte doma čekat na instalatéry. Je však pochopitelné, že je tato možnost zřídka nabízena novým zaměstnancům, kteří se ještě neosvědčili. Většinou je spíše jako odměna pro dlouhodobé a spolehlivé pracanty, kteří si tuto výhodou zaslouží.

You may also like...