Imposter syndrom: co to je a jak se mu vyhnout 

Zní to jako banalita, ale tento neduh může významně ovlivnit váš úspěch a prožitek z něj. Máte pocit, že vám úspěchy padají do klína a jedná se spíše o náhodu než o výsledek vaší činnosti? Jsou ve vašich očích ostatní lepší než vy? Pak je tento článek přesně pro vás! 

Imposter syndrom: co to je a jak se mu vyhnout 

Nejdříve si obecně řekneme, co to je imposter syndrom. Jedná se psychologický fenomén a do češtiny bychom tento syndrom přeložili jako syndrom podvodníka. Stručně řečeno se jedná o pocit, který se pojím s nízkým sebevědomím. Lidé trpící tímto syndromem jsou přesvědčeni o vlastní neschopnosti. Často je tomu ale v realitě úplně jinak. Nemůže za to náhoda či štěstí, nýbrž kvality daného člověka. Lidé často trpí poruchami spánku a chronickým stresem, že je ostatní odhalí a vyčtou jim jejich úspěch. Pokud jste se v těchto charakteristikách našli, nejspíš trpíte imposter syndromem. 

Kdo jím nejčastěji trpí? 

Odborníci tvrdí, že tímto typem syndromu nejčastěji trpí ženy, které pracují na vysokých pozicích. Muži však jsou imposter syndromem postiženi taktéž. Velmi často se s ním potýkají například herci, nevyhne se často ani studentům. 

Jak se mu bránit? 

Prvním krokem je přiznat si, že jím trpíte. Boj s tímto syndromem bude běh na dlouhou trať. Musíte podniknout cestu do svého vnitra a kousek po kousku si rozebrat své úspěchy a neúspěchy. Na čem stojí? Možná tak zjistíte, co vám opravdu jde a co nejde. Z toho pak můžete vycházet v budoucnosti. Dobré je také probrat tento problém s někým blízkým, komu důvěřujete a víte, že váš problém bude brát vážně. Často ostatní lidé kvality, o kterých ani netušíte, že je máte. Když budete o těchto vlastnostech vědět, můžete na nich pak pracovat a osvojit si je. Zapracovat bude potřeba i na sebevědomí. Přílišné srovnávání se s ostatními vašemu sebevědomí neprospívá, odnaučte se to. 

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...