Jak upravit vzor dokumentace BZOP a PO pro potřeby vaší firmy? 

Na internetu existuje nespočet vzorů dokumentace BOZP (případně vám s tím může pomoct firma Extéria, o které se dočtete v referencích a recenzích), od kterých si zaměstnavatelé často slibují zjednodušení práce. Při návštěvě kontrolního orgánu BOZP a PO ale následně zjistí, že takto vypracovaná dokumentace je zcela chybná a hrozí za ni dokonce sankce. Jak tedy se vzory správně pracovat? 

Má to vůbec smysl? 

Pokud chcete vypracovat dokumentaci na základě vzoru, který najdete volně ke stažení na internetu, musíte se obrnit trpělivostí a vyhradit si dostatek času (v řádu desítek hodin) na přepracování. Je jen na vašem zvážení, zda se vám taková časová investice vyplatí, nebo zda pro vás bude výhodnější svěřit se za poplatek do rukou odborníků. Některé firmy navíc za správnost dokumentace převezmou zodpovědnost a vy se tak případných kontrol nemusíte vůbec bát. 

Jak se vzorem dokumentace nakládat? 

Pro sepsání dokumentace BOZP a PO musíte bezpodmínečně znát veškerou legislativu. Vaše první kroky tedy nejspíš povedou k odborné literatuře, kde si problematiku dopodrobna nastudujete. Jedině pak můžete dokumentaci sestavit bez chyb. 

Po důkladném studiu přichází na řadu vstupní audit, tedy kompletní zmapování pracoviště z hlediska bezpečnosti. Při ní byste měli zhodnotit všechna potenciální rizika úrazu. Následně můžete tyto poznatky zapracovat do vzoru, který jste si našli. Složitost dokumentace je podmíněná tím, v jakém oboru pracujete – administrativní činnost s sebou nese méně rizik než například stavebnictví. 

Vyhodnocení rizik 

Nezapomeňte, že vyhodnocení rizik ve firmě s více než 500 zaměstnanci může provádět jen odborně způsobilá osoba s praxí. Smyslem vyhodnocování rizik je postupné hodnocení rizik na jednotlivých pracovištích v celém areálu společnosti a následném vytipování nejzávažnějších rizik, na která by se měl zaměstnavatel soustředit v první řadě. Hodnotí se jednak stupeň závažnosti možného pracovního úrazu nebo škody, jednak pravděpodobnost možného poranění. 

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...