Kliky: povrchové úpravy, které jsou dnes k dispozici. Víte, kterou zvolit?

V současné době je trh plný výrobků. Pokud chcete koupit kliky na dveře, můžete zjistit, že se nejedná o příliš snadný úkol. Dostupné jsou ve spoustě provedení, vyráběny jsou z různých materiálů. A aby toho nebylo málo, materiály mohou být ještě povrchově upraveny. Povrchová úprava má pomoci zlepšit odolnost kliky, zvýšit její estetickou hodnotu a zajistit její dlouhou životnost.

Nerez

Nerezové kliky mohou být vyrobeny z nerezu. Nerez se ale používá také pouze jako povrchová úprava jiného materiálu. Hlavní výhodou tohoto materiálu je to, že nekoroduje a je velmi dobře odolný. Můžete si zvolit broušenou nerez (matný povrch) nebo leštěnou nerez (lesklý povrch). Nerez je slitina různých kovů. 10,5 % musí tvořit chróm, který zajišťuje odolnost proti korozi. Dostane-li se chróm do kontaktu s kyslíkem (z vody či vzduchu), vytváří pasivní ochrannou vrstvu. Ta má navíc schopnost sama regenerovat v případě poškrábání. Nerez je tedy vhodnou volbou.

Galvanické povrchové úpravy

Jedná se o pokovení, díky kterému materiál povrchové úpravy dokonale přilne k materiálu kliky. Klika tak získá vysokou odolnost vůči opotřebení a je také odolná vůči korozi. Setkat se můžete s takovými variantami, jako je matný nikl (k dispozici také broušený), lesklý chrom nebo dokonce černý chrom.

Titanové povrchové úpravy

Ještě o něco lepšího přilnutí k materiálu je možné docílit prostřednictvím titanové povrchové úpravy. Ochranná vrstva je rovnoměrná a tenká, avšak velmi odolná. Oproti předchozímu je velice tvrdá, odolná vůči mechanickému poškození (poškrábání) a udržuje si i barvu. 

Mosaz

Mosaz je typická tím, že je to velmi kvalitní materiál. Je odolná a dříve se z ní často vyráběly kliky samotné. Dnes už se setkáme s mosazí spíše jako s povrchovou úpravou klik. Nemá barevnou stálost, nicméně spousta lidí to přirovnává k pravé kůži – oba materiály s postupem času získávají jinou barvu, která je ale stále ještě přitažlivá.

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...