Klesl počet OSVČ, kdy se jejich pád zastaví?

V březnu roku 2009 bylo na hlavní činnost registrováno 687 tisíc hlavních OSVČ. V roce 2016 jich je o téměř o 116 tisíc méně. Tento trend v letošním roce nijak neutichl a neustále počet osob, pro něž je OSVČ jako hlavní činnost, klesá.

Na konci března 2016 bylo evidováno o 6 000 méně OSVČ oproti prosinci 2015. V porovnání s meziročními statistikami došlo k až k 5 000 poklesu. Podle analýz CRIF klesá počet mladých lidí, kteří se pouštějí do podnikání po škole. V roce 2015 začalo podnikat jen 48 000 lidí ve věku od 18 do 35 let. O proti roku 2010 jde však o téměř třetinový pokles.

OSVČ na hlavní činnost je rok od roku méně

Celkový počet podnikatelů rozhodně neklesá, nicméně je problém, že ubývá živnostníků na hlavní činnost. Tento nedostatek živnostníků se projevuje zejména na venkově, kde je malá kupní síla a pro živnostníky je to často nevýdělečné. Maloobchod by se měl více rozvíjet, nicméně není v současné době příliš státem podporován. Stát podpoří velké obchodní řetězce, velké firmy, ale na OSVČ zapomíná. Díky tomu raději lidé pracují raději pouze na vedlejší činnost nebo se nechají zaměstnat.

Za pokles živnostníků může stát i rostoucí ekonomika. Mnozí z živnostníků, kteří v době krize podnikali z nutnosti, aby uživili rodinu, se vrací ke svému původnímu zaměstnání. Pro mnoho OSVČ je hlavní činnost momentálně spíše nevýhodná z hlediska odvodů daní. Obavy mají podnikatelé také z elektronické evidence tržeb, především z toho, že bude systém zaměstnance i je zdržovat a nebude fungovat na 100%. Prozatím se to týká především restaurací a hospod, nicméně tento způsob funguje po celém světě. Otázkou pak je, jak to bude u nás.

Radek Vávra

Radek Vávra

Redaktor magazínu Podnikmag.cz - Ing. Radek Vávra, věk 55 let. Obor: finance a investování je jeho prací a koníčkem již přes 20 let.

You may also like...