Firemní i životní finanční plán

Život nám přináší mnohá příjemná, ale i nepříjemná překvapení. Tak, jak je nutné dělat si finanční plány na firmu, je třeba si je dělat i pro život. Jde to totiž ruku v ruce. Někdo se nechá rád unášet a na zadní kolečka nemyslí, jiný se spoléhá na své okolí a stále jen parazituje třeba i na státu. Jiný ale drží své všechny záležitosti pevně v rukách a nic jej nezaskočí. Někdo si spoří na splnění svého snu, jiný na vlastní bydlení, auto i dovolenou. Můžete být pojištěn pro případ úrazu, při pobytu v nemocnici, v případě škody v domácnosti a další nenadálé události. Mnoho lidí si uvědomuje, že jednou půjdou do penze a důchod vyplácený státem jim již nepokryje jejich potřeby. Investujte a zhodnocujte volné finanční prostředky, dokud můžete.

Jak začít investovat a spořit

Rozdíly mezi investování a spořením jsou opravdu velké. Oba způsoby zhodnocování peněz mají své výhody i stinné stránky. Ukládání menších a pravidelných částek na spořicí účet se hodí jako velmi dobrá finanční rezerva, která může být k dispozici, když se pokazí lednice, na dovolenou či na dražší sportovní vybavení. O výnosech se ale bohužel mluvit nedá. Výhodné spoření je stavební spoření se státní podporou a s možností získání výhodného úvěru na bydlení po uplynutí vázací doby. Investování je mnohem riskantnější, při štěstí výnosnější a investiční fondy jsou různě rizikové. Vhodné je tyto finanční produkty zkombinovat pro vaši bezpečnost uložení peněžních prostředků.

Jak se orientovat

Finanční plán má hned dvě složky, tedy složku příjmovou a výdajovou. Ale už i tyto příjmy a výdaje mohou být řešeny našimi samostatnými plány. V některých případech, například při vhodném podnikovém prostředí, bývají současně vytvářeny i plány mnohem podrobnější. Například pro konkrétní typy výdajů, nebo konkrétních příjmů. Příkladem těchto dílčích plánů může být zejména plán investic, plán odpisů a podobné podrobnosti. Vytváření finančního plánu pak nakonec v celku završuje a spojuje tyto dílčí plány z pohledu jejich celkové výnosnosti a rizik.

Radek Vávra

Radek Vávra

Redaktor magazínu Podnikmag.cz - Ing. Radek Vávra, věk 55 let. Obor: finance a investování je jeho prací a koníčkem již přes 20 let.

You may also like...