Kryptoměna Libra od Facebooku má problémy

Není to tak dávno, co nejznámější sociální síť Facebook oznámila vývoj své vlastní kryptoměny. Má nést název Libra a má mít stabilní kurz. Od začátku Libru provázel velký mediální zájem a nyní se přidaly i komplikace ještě před jejím spouštěním. Ruce od ní dávají pryč velké finanční subjekty, státy před jejím používáním varují a nadšenci do kryptoměn ji kvůli jejím vlastnostem příliš neuznávají.

Libra jako měna Facebooku nemá podporu

Libra je nová kryptoměna, se kterou ve velké slávě přišel Facebook. Tato sociální síť očekávala úspěch u veřejnosti se svým novým platebním nástrojem, ale nyní narazila na odpor. Facebook od začátku úvodu své kryptoměny zaručoval, že nebude mít nad ní kontrolu. Tomu však velká část světa nevěří. Velkým problémem ještě před začátkem Libry se stalo, že asociaci, která má namísto sociální sítě kryptoměnu spravovat, opouštějí velcí finanční hráči jako například:

  • PayPal
  • Visa
  • Mastercard

Odpor z řady politiků Evropské unie i USA

Velké obavy vzbuzuje tato kryptoměna nejen u samotných hlavních podporovatelů Libry, kterých před odchodem některých společností bylo 28, ale také u států Evropské unie a u Spojených států. Většině se nelíbí fakt, že by měl mít moc nad Librou právě Facebook, který se průběžně potýká se zachování soukromí svých uživatelů a dalšími problémy. Obávají se, že by sociální síť mohla zneužívat svého dominantního postavení na trhu a ohrozit finanční systém států.

Kryptokomunita Libru nepřijala

Nadšenci do kryptoměn Libru neakceptují mezi bitcoinem a jinými jemu podobnými altcoiny také právě kvůli možnosti ovlivňování Facebookem. Původní myšlenka kryptoměn bylo získat nezávislou a zcela nemanipulovatelnou měnu, čemuž Libra opravdu neodpovídá. Rovněž stabilní kurz není v této komunitě ničím, co by Libře přidalo na oblíbenosti – nehodí se kvůli tomu k investicím a spekulacím ani k uchování hodnoty bez inflace.

You may also like...