Tankování na dovolenou: Jak se bude vyvíjet cena benzínu?

V současnosti začíná doba letních dovolených, a proto se objevují aktuální otázky spojené s náklady na letošní dovolenou. Nezanedbatelnou položku v nákladech přitom tvoří cena benzínu. Velká část lidí totiž samozřejmě jezdí na dovolenou vlastním vozem a suma vydaná za benzín se proto výrazně promítne do celkové ceny dovolené. Jak jsme na tom nyní s cenami benzínu?

Čeká nás zdražení o korunu na litr

Máme pro vás dobrou zprávu. V porovnání se zahraničími destinacemi je pořád ještě levnější tankovat u nás. Vychází to levněji. Proto pokud míříte na dovolenou do Rakouska, Německa, Francie, či třeba ještě dál do Španělska, rozhodně se těsně před odjezdem vyplatí natankovat plnou nádrž. Ušetříte a nejenom tím, že nebudete muset utrácet za benzín Eura. Podle odborníku hodnotících trh s pohonnými hmotami se totiž dá v nejbližší době očekávat růst cen. Předpokládají, že může dojít ke vzestupu až o jednu korunu a takové zvýšení samozřejmě bude při tankování většího množství benzínu už citelným zásahem do vašich peněženek.

Na Slovensku je dráž, v Polsku levněji

Proč k vzestupu cen dojde? Důvodem je samozřejmě jednak vzrůst cen ropy na světových trzích a potom také i americký dolar, jehož pozice sílí. Analytici zdůrazňují, že stoupající americký dolar je odrazem zvýšení úrokových sazeb v Americe. Jak si tedy s benzínem a jeho cenami stojíme u nás v České republice? Dobře. U nás dostanete litr benzinu za cca 29 Kč, litr nafty většinou o necelé dvě koruny levněji. Dokonce, i když pojedete k našim východním sousedům na Slovensko, zaplatíte tam za benzín o čtyři koruny více. Levněji než u nás pořídíte ovšem benzín například v Bulharsku nebo u našich severních sousedů v Polsku, proto jestli míříte na dovolenku do těchto končin, s tankováním si příliš těžkou hlavu dělat nemusíte.

Radek Vávra

Radek Vávra

Redaktor magazínu Podnikmag.cz - Ing. Radek Vávra, věk 55 let. Obor: finance a investování je jeho prací a koníčkem již přes 20 let.

You may also like...