V čem jsme se poučili u Indiánů

Alternativní a přírodní medicína je v dnešní době velmi oblíbená. Mnoho lidí se totiž nechce svých zdravotních problémů zbavovat prostřednictvím uměle vyrobených léků, ale dává přednost šetrnější léčbě pomocí přírodních látek. V mnohém bychom se z hlediska přírodní medicíny mohli učit od původních indiánských kmenů, kteří mají velmi hluboké znalosti nejrůznějších přírodních bylin. Indiánskou lékárničku kmene Cherokee tvoří několik rostlin, z nichž mnohé naštěstí už využíváme v našem životě a farmaceutických výrobcích i my.

Aloe vera

Rostlina, která svým vzhledem trochu připomíná kaktus, je používána v léčitelství již tisíce let. Její léčebná síla se ukrývá v husté šťávě uvnitř jejích listů. Tato tekutina je bohatá nejen na různé vitamíny a minerály, ale také na lignin, což je látka, která napomáhá rychlejšímu hojení různých poranění. Proto se aloe používá například k ošetření nejrůznějších odřenin, popálenin či po kousnutí hmyzem. Šťáva má navíc nejen protizánětlivé a chladivé účinky, ale napomáhá také likvidaci škodlivých mikroorganismů, jako jsou bakterie, viry a plísně. Teď už víte, proč je v současné době aloe vera součástí i velkého množství našich moderních kosmetických přípravků.

Máta

Mátu známe spíš jako bylinku pro kuchyňské použití, především ve formě čajů, například když nás trápí žaludeční nevolnost, překyselení žaludku či pálení žáhy. Většina lidí ale neví, že tato rostlina má i velmi pozitivní účinky na snížení krevního tlaku či bolest hlavy. Vzhledem k tomu, že je silným antioxidantem a obsahuje velké množství vitaminu C, pomáhá i při rýmě a nachlazení. Chladivé a antibakteriální účinky máty se využívají v nejrůznějších mastech.

Ženšen

Podobně jako aloe vera i kořen ženšenu se používá v léčitelství již několik tisíc let. Jedním z jeho pozitivních účinků je to, že zvyšuje odolnost organismu proti škodlivým vlivům prostředí, pomůže tedy například i od stresu či únavy. Zároveň stimuluje činnost nervového systému, zlepšuje metabolismus a urychluje hojení různých kožních onemocnění. Ženšen může pomoci i při léčbě Alzheimerovy choroby, protože zvyšuje využití kyslíku buňkami, a zlepšuje tak činnost mozku a paměť.

Zázvor

Čaj připravený z kořene zázvoru má pozitivní účinky na naši trávicí soustavu, dokáže ulevit nejen při nejrůznějších zažívacích potížích, ale také při nevolnostech v těhotenství či při cestování. Zázvor zároveň pomáhá aktivovat náš oběhový systém a snižovat hladinu cholesterolu, čímž přispívá k prevenci před kardiovaskulárními chorobami. Zajímavé je, že Indiáni používali i stonky zázvoru, konkrétně při bolestech uší.

Kajenský pepř

Kajenský pepř obsahuje látku kapsaicin, která se dnes často používá jako součást mastí proti různým bolestem, například svalů, ale i proti artritidě.

You may also like...