Jak nám pomůže denní rutina v životě? 

Co si představíte, když se řekne denní rutina? Přísnou drezuru? Ubíjející stereotyp v práci? Všechno předvídatelné až nudné? A přesně tohle vaše tělo miluje! Denní rutina se sice může zdát jako ohromná nuda, ale ve skutečnosti dává pocit důvěrně známého – na fyzické i psychické úrovni. Čím je tělu stereotyp prospěšný a čím se řídí naše vnitřní hodiny? 

Co dělá rutina s naším tělem? 

Vnitřní biorytmy jsou vedeny nejen denním světlem a naší aktivitou. Jestliže jsme schopni udržet přibližně podobný režim každý den, naše tělo si zvykne, že ve stejný čas vstáváme, chodíme spát či se chystáme s kolegyní oběd. Tomu přizpůsobí fungování zažívání, hormonů i našeho usínání, čímž nám může ohromně zpříjemnit život! 

Proč rutina není špatná? 

Pravidelnost tělu vyhovuje a díky režimu organismus nastaví jednotlivé procesy v těle a zdravé vylučování hormonů během dne. Tělo nás odmění kvalitním spánkem, snadným usínáním a skvělým pocitem! Ráno se budeme cítit odpočatější a snáze vyskočíme z postele! Denní rutina nám pomůže i s výkyvy nálad a rozladěností. Rozmrzelost totiž velmi často souvisí s hormonální nerovnováhou a výkyvy krevního cukru.  

Hormony aneb honí nás mlsná 

Pravidelná sekrece a vylučování hormonů nám pomůže nemít chuť na sladké a omezí naše noční výlety do lednice. Budeme se cítit spokojenější a vyrovnanější. U žen se hormonální rovnováha podílí na správném řízení menstruačního cyklu. Menstruace přichází v přibližně podobných intervalech a je bezproblémová, tedy bez bolestí či jiných obtíží.  

Jak si vnitřní hodiny udržet v pohodě? 

Pojďme naše tělo podpořit v nastavení vnitřních hodin. Naprostou nezbytností je pravidelný spánkový režim a každodenní pobyt venku na přirozeném světle. Pozor bychom si měli dát na světelné fenomény před usnutím – ostré světlo, počítače, telefony. Kvalitněji spíme v zatemnělé místnosti, kde je chladněji. Vyhnout bychom se měli velkému množství kávy a neprospějí nám ani poobědové šlofíky. Odpočinek po obědě určitě není na škodu, spát byste ale neměli déle než třicet minut. 

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...