Jak pomoct svému dítěti uspět?

To, kým se stáváme v budoucnu, je většinou odrazem výchovy našich rodičů. Vzorce, které si s sebou bereme do dospělosti jsou převzaté od našich rodičů. Aby byla zvýšená pravděpodobnost toho, že dítě uspěje, musí své chování a přístupy změnit právě oni. Jenže co je učit, nebo jak k jejich výchově přistupovat, pokud chcete svému dítěti opravdu pomoct k dosažení úspěchu? Zeptali jsme se proto psychologa, který prozradil hned několik možností. 

Zapojte dítě do domácích prací 

Každodenní rutina v oblasti domácích prací může být pro dítě naprosto klíčová. I když si to člověk neuvědomuje, i taková drobnost vede k jeho slibné budoucnosti. Mluvíme totiž o položení základních kamenů v oblasti disciplíny, z čehož bude dítě hned v budoucnu těžit.  

Nemusí se samozřejmě jednat o umývání oken, ale stačí vynášení smetí, utírání prachu nebo alespoň ustýlání postele. To vše vede k tolik potřebné disciplíně, která nastupuje ve chvíli, kdy motivace pokulhává. 

Zlepšete prostředí, ve kterém tráví svůj čas 

Stejně jako v dospělosti, i v dětském věku platí, že s kým jsi, takový jsi. Anebo se také říká, že jste průměrem pěti lidí, se kterými trávíte svůj čas. Proto připravte své dítě na úspěch tím, že kolem něj vybudujete trochu jiné prostředí. Obklopte ho možnostmi, kvalitní školou a skvělým přístupem učitelů, které dítě nebudou shazovat, nýbrž ho podporovat v jeho plánovaných krocích. 

A především ho obklopte vírou v něj. Pamatujte, že za každým úspěšným dítětem je dospělý člověk, který v něj věřil. 

Nedovolte dítěti, aby se vzdalo 

Naučit dítě už v brzkém věku, že vzdávat se není řešení, je klíčové. Život je přece jenom plný výzev, proto, i když k prohře dojde, je důležité ho naučit, že takové okamžiky je možné překonat důstojně, s respektem.  

V ideálním případě své dítě připravte na těžkosti tím, že mu nedovolíte se vzdávat tak snadno. Nedovolte mu stěžovat si na tvrdou práci a pomozte mu se naučit, jak překonávat těžkosti a rány osudu. 

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...