Jak správně prodat auto a vyhnout se problémům?

Výkup dodávek a aut se může zdát někomu jako možnost, jak se zbavit auta. Protože ale obvykle dostanete jen 70 % toho, co byste mohli dostat za vůz, kdybyste jej prodávali sami, spousta lidí se rozhodne prodávat vůz na vlastní pěst. Zde ale můžete narazit na jedno velké riziko: a to je to, že nový majitel si na sebe vůz nepřepíše. V takovém případě jste jako majitel i navzdory kupní smlouvě veden vy. Vy musíte platit povinné ručení, případné pokuty a škody, které vůz napáchá. Využijete-li výkup vozidel, získáte za vůz sice méně, ale bez těchto rizik.

Jak prodat bezpečně?

Než řešit problémy s tím, že jste prodali vůz, který si majitel nepřepsal, je dobré se tomuto vyvarovat. A to například tak, že se s novým majitelem setkáte rovnou na úřadě registru vozidel. Smlouvu zde podepíšete a nový majitel si před vašimi zraky nechá přepsat vůz na sebe. Teprve pak mu dáte klíčky od vozu a on může odjet.

Co má obsahovat kupní smlouva?

Kupní smlouvu sepište co nejlépe a nejkonkrétněji. V první řadě musí být úplné údaje o prodávajícím i kupujícím. Nebojte se říct si o občanský průkaz, kde údaje zkontrolujete. Dále přesně identifikujte auto. To znamená napsat do smlouvy značka, model, datum první registrace, VIN kód, SPZ i barvu (podle technického průkazu). Napište také, kolik km má vůz najeto. Popište technický stav auta a příslušenství (počet klíčů, náhradní kola atd.). Do kupní smlouvy napište také cenu (i když se nejedná o nezbytný údaj, je to užitečné).

Musím na evidenční kontrolu?

Ano, doklad o evidenční kontrole budete u přepisu potřebovat. Evidenční kontrola stojí do 800 Kč a je v ní uveden technický stav vozidla. Nesmí být starší než 30 dnů od převodu vozidla.

Jak je to s přepisem vozidla?

Vozidlo musí být přepsáno do 10 dnů od prodeje vozidla, jinak hrozí prodávajícímu i kupujícímu pokuta až 50 000 Kč. Převod vozidla je možné učinit na jakémkoli registru vozidel bez ohledu na bydliště prodávajícího nebo kupujícího.

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...