Jaké jsou největší klady a zápory bitcoinu a dalších kryptoměn?

S tím, jak se trh s kryptoměnami neustále rozrůstá a neustále se objevují spory mezi zastánci a odpůrci virtuálních měn, vás zcela jistě už napadla otázka, zda vůbec tyto digitální měny opravdu potřebujeme a jaké jsou vlastně jejich výhody či nevýhody. Před jedenácti lety způsobila první kryptoměna bitcoin opravdovou revoluci ve světě platebních transakcí, v současné době existuje více než tisíc dalších virtuálních měn a kryptoměny prošly dlouhou cestu plnou pádů i vzestupů. Proč bitcoin a další měny mnohé lákají a jiné děsí?

Hlavní výhody

Základní výhoda virtuálních měn je spatřována v jejich nezávislosti, nepodléhají žádným vyšším autoritám, nikdo je nemůže padělat či jinak regulovat. S tím souvisí také to, že v porovnání s klasickými měnami kryptoměny nepodléhají inflacím. Fungování jejich sítí je zjištěno sofistikovaným kryptografickým šifrováním, které zajišťuje bezpečnost prováděných transakcí. Zároveň jsou ale proběhlé transakce zcela transparentní a lze je bez problémů dohledat a podívat se na ně. Celá síť je velmi důmyslně propojená, těžební stroje, stroje se softwarovou peněženkou, a všechny mají uloženu historii všech transakcí. Nemůže se tedy stát, že v případě problémů některého z počítačů by síť nefungovala.

Hlavní nevýhody

Jednou z největších nevýhod digitálních měn je jejich kolísavost a nestabilita. Nikdo nedokáže přesně odhadnout, jak se bude trh s kryptoměnami vyvíjet, protože zde nefungují žádná známá pravidla. Dalším rizikem je pro mnohé také skutečnost, že se jedná o čistě spekulativní měny, které nejsou ničím a nikterak kryty. S oblibou kryptoměn došlo k nárůstům poplatků, které musíte platit jejich těžařům a které nemusejí být vždy nízké. Mnoho lidí také očekává, že je jen otázkou času, než kryptoměny podlehnou útokům ze strany hackerů, které způsobí velké problémy. V neposlední řadě kritici označují kryptoměny za jednu z cest, kterou pro svou činnost mohou snadno využívat například obchodníci s drogami či teroristé.

You may also like...