Proč chce Putin, abychom platili za plyn v rublech?

Ať chceme nebo ne, ruský plyn je pro Evropu velice důležitý. Navzdory tomu, že jej považujeme za agresora, který způsobil válku na Ukrajině, jsme nuceni od něj tuto komoditu nakupovat. Prezident Vladimir Putin nařídil největšímu plynárenskému producentovi Gazprom, aby začal přijímat za plyn platby pouze v rublech. Gazprom měl za úkol také pozměnit dodavatelské smlouvy, ve kterých bude tento požadavek přímo ujednán. Ačkoli se západní Evropa baví o snížení závislosti na ruském plynu, stále ještě je to běh na dlouhou trať. 

Proč platba v rublech?

Sankce, které byly na Rusko uvaleny, způsobily nemalé finanční problémy. Ovlivnilo to i kurz měn, v tomto případě došlo k výraznému oslabení rublu. Aby tomu Putin zabránil, potřebuje platby v rublech – zvýšená poptávka tuto měnu posílí. Cílem je také zabránit obrovské inflaci, která v Rusku hrozí. Platit v rublech by měly všechny země, které vystupují proti Rusky „nepřátelsky“ – tj. které proti Rusku zavedli ekonomické sankce. Mezi ně patří i Česká republika.

Porušení smlouvy

Avšak smlouvy o dodávkách plynů, které jsou dosud platné, takový požadavek neobsahují. Analytici se shodují, že jejich úpravou se Rusko dopouští porušení smlouvy. Oslabující měna znamená pro danou zemi dražší dovozy zboží a služeb do země a současně také hrozí vysoká inflace. Týká se to ekonomiky každé země, nejenom Ruska. Proto má každá země nástroje, jak posílit měny a zvýšit tak jednotlivé kurzy – kurz rubl, kurz libra, kurz forint apod. Jenomže tyto nástroje ruská centrální banka nyní kvůli sankcím využít nemůže.

Kurz rublu

Po zavedení ekonomických sankcí ze strany evropských zemí způsobily, že kurz rublu klesnul o třetinu. Když jsou ostatní země nuceny nakupovat rubly, musí je nakupovat za svou vlastní měnu. Tím dochází k posílení rublu. Kurzy online vám mohou velmi dobře ukázat, jak se situace s rublem vyvíjela: dolar se obchoduje za 97,75 rublu, před ruskou invazí přitom stál i méně než 80 rublů. Krátce po invazi jeho cena stoupla dokonce na 130 rublů.

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...