To, co nosíte, mění způsob vašeho myšlení

Všichni věnujeme zvláštní úsilí tomu, abychom pro speciální příležitosti vypadali hezky. Vědci nyní navrhují, aby nám to, jak se oblékáme, poskytlo další výhodu v našem profesním i osobním životě. A ano, platí to i pro muže. Určitě už jste slyšeli: „Oblékejte se pro práci, kterou chcete, a ne pro práci, kterou děláte.“ A také: „Šaty dělají člověka.“ Většina lidí v tyto fráze nevěří, ale přesto se snaží přizpůsobit svůj oděv různým příležitostem.

Vliv oblečení na naše chování

Dobrou zprávou je, že výzkum vlivu oblečení na chování nyní naznačuje, že v těchto výrocích může skutečně existovat zrnko pravdy. Věda říká, že oblečení, které nosíme, ovlivňuje naše chování, postoje, osobnost, náladu, sebevědomí a dokonce i způsob interakce s ostatními.  Termín Enclothed Cognition se používá k popisu účinku, který se zdá, že naše oblečení má na různé psychologické procesy, jako jsou emoce, sebehodnocení, postoje a interpersonální interakce. Oblečení ovlivňuje naše chování a nálady kvůli symbolickému významu, který my (jako společnost) připisujeme různým druhům oblečení.

Jaké mohou být vaše šaty?

Některé šaty považujeme za silné, jiné za zábavné atd. dokonce i lidi, se kterými jsme se právě setkali, hodnotíme na základě jejich oblečení a příležitosti. Zdá se, že také sami sebe a své role hodnotíme na základě toho, co máme na sobě v určitý čas; kvůli tomu, jak se cítíte. To znamená, že zkušenost s něčím jemně ovlivňuje naše postoje a chování.

Co řekne oblek na míru?

Oblek šitý na míru je spojován s oblečením „pro úspěch“. Zdá se, že nošení formálního kancelářského oblečení a strukturovaného oblečení nás staví do správného rámce pro podnikání. Nošení silového oděvu nás dělá sebevědomějšími – a dokonce zvyšuje hormony potřebné k zobrazení dominance. To nám zase pomáhá lepšími vyjednavači a abstraktními mysliteli.

 

You may also like...