Americké domy jsou větší, ale žije v nich méně lidí

Podle nedávné analýzy společnosti DataTrek se velikost amerických domácností snížila, i když se velikost domů neustále zvyšovala. Od roku 1960 klesl počet lidí na domácnost v USA z 3,3 průměrných lidí na domácnost před 59 lety na 2,5 dnes. Jinými slovy, ve větších domech žije méně lidí. Ale v posledních letech se tento trend pomalu začal vracet a existují náznaky, že domy se budou stále zmenšovat.

Jak je to s velikostí domů?

V roce 1973 byla průměrná velikost domů ve Spojených státech 506 čtverečních metrů. Toto číslo se v roce 2015 dostalo až na 823 čtverečních metrů, ale v posledních několika letech došlo k mírnému poklesu a nyní dosahuje průměrných 770 čtverečních metrů. DataTrek poznamenal, že rostoucí velikost domů je podporována nárůstem domácností na jednu osobu, částečně proto, že více žen má kariéru, a rozhodnou se žít samostatně. Firma uvedla, že v roce 1960 bylo pouze 13 % domácností, ale počet se více než zdvojnásobil na 28 %.

Proč tomu tak je?

„Důvody tohoto posunu jsou společenské i demografické. Větší účast žen na pracovní síle umožnila ženám být ekonomicky soběstačná a to jim umožnilo žít samostatně, pokud se tak rozhodli,“ uvedli analytici firmy. „Stárnoucí populace také přidává do domácností 1 osobu.“ Trend však není špatný z několika důvodů. DataTrek uvedl, že kombinace menších domácností a větších domů je pro ekonomiku vítr do plachet.

Dobrá zpráva pro ekonomiku?

„Větší domácnosti potřebují více věcí a méně obyvatel na jeden dům znamená menší sdílení stejných zařízení,“ uvádí DataTrek. Přesto se zdá, že se velikost domů nyní mění, což způsobuje, že je DataTrek obezřetný také ohledně zásobování domácností, jako jsou Meritage (MTH), LGI Homes (LGIH) nebo Lennar (LEN). DataTrek napsal, že „kombinace nižší hustoty domácnosti, stárnutí demografie a rostoucích nákladů na pozemky znamená, že nové velikosti domů budou i nadále klesat.“

 

You may also like...