České firmy kašlou na zákony dané státem

Zákon o účetnictví musí dodržovat všechny firmy a je úplně jedno, zda jde o malou či velkou společnost. Mnoho z nich ale tento zákon porušuje tím, že nezveřejňují na internetu svou účetní uzávěrku a výroční zprávu. Vede je k tomu zpravidla nechuť dělit se se svým okolím a konkurenty o informaci, kolik vydělávají. A zároveň vědomí nízkých postihů, které jim za to hrozí.

Účetní uzávěrku každé firmy by mělo být možné dohledat v obchodním rejstříku na webu Justice.cz. Tak to alespoň říká zákon o účetnictví. Česká praxe je ale o dost jiná. Podle statistik většina firem povinnost ukládat výsledky svého hospodaření do sbírky listin obchodního rejstříku ignoruje. Buď se tím firmy zkrátka nechtějí nijak zatěžovat, nebo povinnost prostě úmyslně ignorují, protože nechtějí své zisky sdělovat konkurenci. V tom jim pomáhá vědomí, že za porušení této povinnosti dostanou většinou jen symbolickou pokutu. Zejména majitelům nejmenších firem se nelíbí, že sousedé a jejich okolí vědí, kolik vydělávají. Právě firmy s nejnižším ročním obratem nezveřejňují své hospodaření. Co se týče oboru podnikání, zákon nejčastěji porušují majitelé menších obchodů s potravinami, nápoji a tabákovými výrobky. Firem, které nezveřejňují informace o svém hospodaření stále přibývá. Podle průzkumu jsou v tomto ohledu čeští podnikatelé mnohem méně disciplinovaní než jejich západoevropští kolegové.

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...