Jak skloubit podnikání a rodinu?

Není to jednoduché. Co? Zvládnout jak podnikání, tak i rodinu. Nejlépe takovým způsobem, aby docházelo ke skutečné harmonii a netrpěly ani osobní vztahy, ani netrpěl samotný byznys. Jak na to? Toto jsou naše tipy.

Mějte jasný harmonogram

Zde je ideální inspirovat se v klasickém zaměstnání. V něm jsou jasně stanoveny tři věci, které musí zaměstnanec dodržovat. Jedná se o:

  • Čas příchodu a čas odchodu
  • Pracovní dny
  • Počet odpracovaných hodin

Inspirujte se právě zde a ve svém podnikání si stanovte jasný časový horizont, kdy se budete své práci věnovat. Zbytek času věnujte právě své rodině, popřípadě si udělejte čas i na koníčky. Samozřejmostí je, že tento svůj rozpis musíte každý den dodržet. Drobné výjimky se dají pochopit, ale dlouhodobé nedodržování nikoliv.

Nebraňte se pomoci od rodiny

Potřebujete brigádníka? Máte syna nebo dceru, popřípadě manželku. Nejenom, že peníze i nadále zůstávají v rodině, ale ta může mnohem lépe pochopit fungování vaší firmy a to, že je to zdroj obživy. Navíc s nimi nemusíte být jenom ve volném čase, ale i během času produktivního. Že to může fungovat jasně potvrzují četné rodinné firmy.

Pracujte efektivně

Efektivita je v podnikání velmi důležitá. Cílem by neměla být tvrdá práce, ale naopak taková, abyste stejného zisku nebo cíle dosáhli s minimem úsilí, za minimu času. Snažte se zefektivnit všechny firemní procesy, včetně těch vašich. Rázem zjistíte, že denně nějakou tu hodinu ušetříte. Rodina vás tak uvidí doma mnohem dříve, než v minulých měsících.

Plánujte!

Používejte kalendář a zapisujte si vše, co máte v plánu jak s rodinou, tak i ve firmě. Díky tomu eliminujete situace, kdy si na stejný den naplánujete výlet nebo pracovní schůzku. Při plánování zapsané události neměňte. Buď se podřídí rodina, nebo se podřídí byznys. A to podle toho, co bylo v kalendáři zapsáno jako první.

You may also like...