Jaké firmy platí v Česku nejvyšší daně?

Daně jsou strašákem mnoha podnikajících osob a také firem. V současné době drtivá většina lidí přemýšlí nad tím, jak daně co nejvíce legálně snížit. Mnohým se to však nedaří. I když daně fyzických osob jsou v porovnání s daněmi osob právnických naprosto minimální. Podívejme se proto právě na daně z příjmů právnických osob a na to, od jakých společností získal stát loni nejvíce financí. Žebříček firem, které v Česku zaplatily nejvíce na daních, sestavuje ministerstvo financí, a to na základě výše plateb, které se obdrží v průběhu roku na účet daně z příjmů právnických osob.  

Na úvod je ještě třeba říct, že daň z příjmů právnických osob tvoří velice významnou část státního rozpočtu. Během minulého roku se na daních z příjmů právnických osob zaplatilo více než čtyřicet miliard korun. A to jsou ostatně jenom peníze putující od dvaceti nejvýznamnějších plátců daní dohromady. Více než čtyřicet miliard korun – to je ostatně více, než kolik činí součet rozpočtů ministerstva kultury a také ministerstva životního prostředí.  

Jaké firmy platí v České republice nejvyšší daně? 

Nejvýznamnějším plátcem daní z příjmů právnických osob je mladoboleslavská automobilka Škoda Auto, která v současné době spadá do koncernu Volkswagen. Na druhém místě skončila skupina České spořitelny, třetí místo obsadila skupina ČSOB. Ta o rok dříve obsazovala druhé místo. Čtvrté místo žebříčku největších plátců daní z příjmů právnických osob obsadila skupina ČEZ, který byla předloni na třetí pozici. Na páté příčce se umístila Komerční banka, na sedmou příčku usedla skupina PPF.  

Do žebříčku dvaceti nejvýznamnějších plátců daní z příjmu právnických osob patří také telekomunikační O2, síť se umístila na čtrnáctém místě.  

Zajímavé firmy v žebříčku 

Pokud bychom měli vyjmenovat zajímavé firmy z žebříčku, zmínili bychom například společnost Avast Software, s. r. o., která se s odvedenými víc jak milionem a třemi sty tisíci korun umístila na jedenáctou pozici. V žebříčku se také umístil i Plzeňský Prazdroj, který skončil na desáté příčce.  

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...