Jakými způsoby platí Češi nejčastěji?

Doby, kdy jsme v obchodech platili pouze bankovkami či mincemi, jsou nenávratně pryč. Údaje z posledních průzkumů ukazují, že většina Čechů dnes za své nákupy platí bezhotovostně, a to nejen prostřednictvím platební karty, ale také mobilního telefonu či chytrých hodinek. Přesto většina respondentů odpověděla, že život zcela bez hotovostních peněz si nedokáže a ani nechce představit.

Nejvíce lidí platí prostřednictvím platebních karet

Nejčastěji Češi k platbám používají debetní platební karty, které jsou dnes již samozřejmou součástí běžných účtů a naprostá většina bank je poskytuje i k základním účtům zcela zdarma. Takto platí až osmdesát procent oslovených respondentů průzkumu agentury SC&C, který byl proveden pro Českou bankovní asociaci. Druhým nejčastějším způsobem je placení kreditní kartou. Obrovský nárůst plateb prostřednictvím platebních karet ukazuje i porovnání údajů placení kartami dnes s údaji před deseti lety. Za uplynulých deset let totiž došlo k téměř šesti a půl násobnému zvýšení počtu karetních transakcí. V poslední době stále více, především mladších lidí, využívá také bezkontaktní platbu mobilním telefonem či hodinkami prostřednictvím speciální aplikace.

Hotovostí platí stále méně lidí

Oproti tomu prostřednictvím hotovosti či v případě online nákupu prostřednictvím bankovního převodu platí dnes pouze každý šestý až sedmý Čech. Toto nízké číslo je tak trochu v rozporu s údaji České národní banky, která udává, že počet jí vydávaných hotovostních peněz v oběhu narůstá. Tyto peníze se fyzicky do oběhu dostávají především díky výběru z bankomatů, velká část z nich ale v bankomatech zůstává jako rezerva. I když se většina lidí od placení klasickými penězi pomalu ale jistě odvrací a dává přednost jiným způsobům, přesto většina lidí nechce, aby došlo k jejich úplnému zrušení, znamenalo by to pro ně určité omezení svobody.

You may also like...