Levné jízdné komplikuje situaci drobným živnostníkům na vsi

Studenti a senioři teď mohou brázdit Českem skoro zadarmo. To je pro ně jistě dobrá zpráva, ale pro malé živnosti to může být další hřebíček do rakve. Před nedávnem se musely vypořádat s EET a teď tohle. Dotknout se to má zejména malých venkovských obchůdků s potravinami, které doposud žily hlavně z toho, že lidé bez auta se jinam na nákup dostávali jen těžko.

Když je ale nyní jízdné pro seniory i studenty téměř zdarma, hrozí, že mnoho z nich bude ochotných obětovat pár minut času navíc a zajet si do nejbližšího města nakoupit do velkého supermarketu, kde jsou ceny výrazně nižší a výběr výrazně větší. Na druhou stranu je třeba podotknout, že vyšší ceny u těchto maloobchodníků jsou naprosto opodstatněné. Mají větší náklady na dopravu, horší vyjednávací pozici s dodavateli i menší obrat. Nelze tedy říci, že by si za menší zájem nákupčích mohli sami.

Drobní živnostníci opět v problémech

Tyto obavy nejsou vůbec jen hypotetické. Naopak od zavedení velkých slev na jízdné řada drobných podnikatelů na vesnicích zaznamenala výrazný úbytek klientely. A řeč je především o těch vesnicích, které se nachází blízko velkých měst a dopravní dostupnost je velice dobrá. Řada těchto menších podniků již před pár lety měla velké náklad ohledně zavedení EET a nyní se zdá, že jejich živnost ohrožuje další významný faktor.

Na jednu stranu se tedy radují starší lidé, studenti i dopravci, kterým roste zákaznické portfolio, a navíc mají stále jistý příjem od státu, na druhou stranu roste nespokojenost drobných podnikatelů, kteří vynakládají velké úsilí na udržení svého živobytí, a ještě svými vlastními daněmi přispívají na placení politiky, která jim zákazníky bere.

Je tedy zřejmé, že i zdánlivě nesouvisející odvětví na sebe vzájemně mohou mít velký vliv. A ve výsledku to může vést k tomu, že vláda bude muset brzy přemýšlet na jiným problémem – jak zachránit venkovské konzumy.

You may also like...