MacBook vs. iPad – který z nich se stane vaší pravou rukou?

Přemýšlíte, zda vám pro práci stačí iPad nebo zvažujete investici do nového Macu? Dnes jsou iPady na podobné úrovni jako MacBooky, a to i na úrovni cen. Oba přístroje mají své výhody a nevýhody a rozdíly se stírají s každým novým modelem. Jak se tedy rozhodnout?

Co si ujasnit před samotným výběrem?

Sepište si, jaké požadavky musí vaše zařízení splňovat. Chodíte během dne na schůzky a potřebujete mít elektroniku neustále při sobě? Nebo píšete dlouhé články, texty či reporty a je pro vás plnohodnotná klávesnice a myš úplnou nezbytností? Určete si své priority a vybírejte podle nich.

Zvolte si ideálního parťáka na schůzky

iPad šlape Macbooku na paty a dnes už oba disponují podobnými technickými atributy, dokonce i co se paměti týče. Existují modely s interním úložištěm až 1 TB. Hlavní rozdíl mezi těmito stálicemi spočívá v dotykové obrazovce iPadu a přídavného Apple Pencil, jež posune vaši práci na tabletu na vyšší úroveň. Z tabletu se tak rázem stává skvělý nástroj pro porady, schůzky a nabízí možnost okamžitých korektur prací, např. u grafických nebo architektonických návrhů.

 

Díky své skladnosti, proporcím a nízké váze je okamžitě připraven k použití. Doprovodí vás na každé cestě a podrží vás během pracovního jednání. Pokud přejíždíte z jedné schůze na druhou nebo potřebujete pracovat z dovolené, na iPad se můžete vždy spolehnout. Hodí se pro manažery, bez kterých se chod firmy neobejde.

TIP: Pokud řešíte hmotnost a rozměry tabletu na prvním místě, jděte do iPadu Mini.

S iPadem se nudit nebudete ani během trávení volného času – sledujte televizi pohodlně z gauče či postele nebo si přečtěte e-book. Pokud nemáte k dispozici Wi-Fi připojení, můžete tablet připojit k integrované mobilní síti.

Musíme vyzdvihnout i některé aplikace, které se díky dotykovému displeji ovládají mnohem jednodušeji a intuitivně. Patří mezi ně např. Adobe Lightroom, Pixelmator Pro, Ulysses nebo Affinity Photo.

Pracujte efektivně díky MacBooku

Proč byste si tedy měli pořizovat MacBook, když evidentně iPad slíznul všechnu smetanu? Macbook je ideální na práci, se kterou byste se na tabletu trápili. Pokud píšete dlouhé texty, potřebujete plnohodnotnou klávesnici. K iPadu můžete připojit klávesnici i myš, ale bohužel nefunguje tak dobře jako na MacBooku. Nemůžete například vložit kurzor mezi písmena ve slově jediným kliknutím.

Na Macu se pracuje efektivněji, např. díky snadnému přepínání mezi aplikacemi, soubory a možnosti pracovat s několika otevřenými okny naráz. Na tabletu vám sice v pozadí může běžet několik aplikací najednou, ale používat můžete jen jednu.

Většina aplikací funguje lépe na Macu. A tak to asi nějakou dobu zůstane. Uživatelé nechtějí do aplikací investovat velké částky peněz a vývojářům tak na ně nezbývá velký rozpočet.

Bude to Mac nebo iPad?

Pokud potřebujete rychlého společníka, kterého budete mít neustále při ruce, jděte do iPadu. Jestli naopak vaše práce spočívá ve složitějších procesech, u kterých potřebujete sedět u stolu, je nejlepší volbou MacBook.

Radek Vávra

Radek Vávra

Redaktor magazínu Podnikmag.cz - Ing. Radek Vávra, věk 55 let. Obor: finance a investování je jeho prací a koníčkem již přes 20 let.

You may also like...