Nová měna na obzoru? Bude se značit třemi vlnkami nad sebou a jmenuje se libra

Možná nás čeká seznamování s novou digitální měnou. Mělo by jít o digitální libru, která by se označovala třemi vlnkami nad sebou. Má být stabilní, bezpečná a praktičtější pro běžné uživatele, kterým mohou Bitcoiny připadat poněkud složité. Alespoň v to věří její zakladatelé.

Nová virtuální měna libra vychází z podobných základů jako Bitcoin. Stojí za ní síť Facebook a dalších 27 společností včetně Mastercard, Visa, PayPal, PayU, eBay, Uber nebo Vodafone. Libra je podobně jako Bitcoin založena na tzv. blockchainu, tedy decentralizované databázi. Její hodnota má být navázána na koš stabilních světových měn jako je americký dolar, frank, euro, britská libra a další. Počet liber není na rozdíl od Bitcoinu předem nijak omezený.

Alternativa finančního systému

Zakladatelé nové měny chtějí vytvořit alternativní finanční systém. Cílí tedy především na 1,7 miliardy lidí, kteří nemají přístup k tradičním bankám. Díky tomuto systému by měli být schopni posílat peníze stejně jednoduše jako když posílají zprávu přes Facebook. Jde tedy hlavně o lidi v rozvojových zemích, kteří nemají banku, ale většina z nich má mobil a používá internet.

Nová libra ale může být zajímavá i pro stávající klienty bank, kteří chtějí ušetřit na poplatcích. Uživatelé by si mohli snadněji posílat peníze mezi sebou nebo platit za zboží a služby pomocí speciální peněženky Calibra, kterou aktuálně vyvíjí Facebook. Naostro by se systém měl spustit v roce 2020.

Jaký je tedy hlavní rozdíl mezi Bitcoiny a touto novou kryptoměnou?

  • Bitcoin je pro běžné placení nepraktický, protože jeho hodnota se rychle mění.
  • Libra chce být stabilní a navázaná na konkrétní reálné měny.
  • Libra je zaštítěna velkými a známými korporacemi, které vzbuzují důvěru

Řada odborníků ale vnímá libru spíše jako konkurenta PayPalu než Bitcoinu. Kryptoměny mají obvykle trochu jiný základ a cíl, takže se nezdá že by Bitcoin měl být librou přímo ohrožen.

You may also like...