Pes potřebuje vaše pozornost. Trénink ale nemusí zabrat víc než 10 minut denně

Máte-li psa, asi tušíte, že je to často více povinností, než stačíte zvládat. Pes potřebuji nakrmit, vyvenčit, chce si hrát, nesnáší jen tak ležet doma. A rozhodně na vaši pozornost má právo a vy byste mu ji měli věnovat. Není nutné, aby vám vzal všechen váš volný čas, ale pravidelný trénink, který psa zabaví, a ještě ho naučí něco nového, se vám mnohonásobně vrátí.

Psům totiž většinou nestačí jen obyčejný pohyb. Zvlášť inteligentní plemena potřebují i psychickou zátěž, při které se od nich vyžaduje nějaká práce nebo aktivita. Většina plemen psů totiž byla původně vyšlechtěna s nějakým pracovním cílem – lovení, shánění ovcí apod. Tyto aktivity pak psům chybí a jsou nešťastní. Nahromaděná negativní energie se pak může projevit zcela špatně třeba v ničení nábytku nebo zahrady.

Pravidelná činnost je prevencí potíží

Trénink, který psa namáhá i po psychické stránce, nemusí trvat dlouho. Stačí vlastně jen 5 až 10 minut denně, ale je třeba zachovat si v tom pravidelnost. Mezi ideální činnosti patří typické psí sporty jako jsou agility, poslušnost, flyball, coursing, dogtracing, tanec se psem a další. Pes se u nich fyzicky unaví, ale také zaměstnává mozek.

Pokud na takové aktivity nemáte čas, věnujte se psovi alespoň tak, že zapojíte do hry hračku nebo podávání jídla zpestříte několika pokyny, které musí pes nejprve splnit, než dostane najíst. Naučte jej pár triků jako je dej pac nebo slalom mezi nohama, které můžete každý den trénovat a vylepšovat.

  • Hračky vybírejte pečlivě, aby je pes nemohl spolknout nebo rozkousat.
  • Odměňujte zdravými pamlsky.
  • Nezapomeňte psa chválit a dopřát mu také dostatek odpočinku a spánku.

A pamatujte, že pořídit si psa je zodpovědnost na několik let. Jedná se o živého tvora, který potřebuje nejen nakrmit, ale také vaši pozornost a aktivní péči, která mu zajistí zábavu a mentální stimulaci.

You may also like...