Netýká se vás náhodou spánková prokrastinace? 

Každodenní starosti nebo pracovní problémy nás mohou ve velké míře rozhodit. To může mít za následek nekvalitní spánek, kvůli kterému se budíme ráno unavení, přes den jsme málo výkonní, velmi často i bezdůvodně podráždění. I když se s tímto scénářem potýká dnes a denně mnoho z nás, jen málokdo ví, že existuje jeden pojem tento stav vystihující, a sice spánková prokrastinace. Pokud ji budeme ignorovat, bude to právě na úkor našeho odpočinku, a to rozhodně není dobře. 

Spánek jako nejdůležitější část našeho dne 

Možná si říkáte, že i když jste spali poměrně hodně, ještě byste si pospali. Cítíte se totiž rozespalí, unavení, nemáte chuť se věnovat aktivitám, jakým se věnujete běžně. A možná si velmi často pod vlivem a tíhou všech okolností říkáte, že spánku nemusíte věnovat příliš mnoho času, i když se po ránu cítíte tak, jak se cítíte. Řadíte se v takovém případě mezi zmiňované spánkové prokrastinátory, kdy všechno okolo provozujete na úkor spánku.  

Jenže tato diagnóza je velmi závažná a velmi často se týká workoholiků, kteří jsou ochotní do noci plnit úkoly stanovené jimi samotnými nebo nadřízenými. Snaží se stíhat co nejvíce věcí během jednoho dne, čímž se oddaluje spánek, ale na druhou stranu se vstává velmi brzy. Veškeré zdravotní problémy, které se s tímto stavem pojí jsou však následně jakousi pomstou vykonanou proti tomuto režimu.  

Než přijde zhoršení fyzického zdraví 

Přijde vám všechno zmiňované skutečně velmi, možná až důvěrně povědomé? Než přijde zhoršení fyzického zdraví a celkové oslabení imunitního systému, kromě toho také deprese, úzkosti nebo narušení emočního prožívání či situace spojené s nulovou seberegulací a také sebekontrolou, udělejte něco, co se zmiňovanou spánkovou prokrastinací zatočí.  

Konkrétně můžete svou práci delegovat, a to co nejvíce to půjde. Den díky tomu nebude tolik stresující, budete mít prostor na další věci a budete moct pracovat na větších projektech, než jste vy sami. Snažte se nastolit si vhodnou spánkovou rutinu a vyzkoušejte aromaterapii, která vám pomůže co nejdříve nastolit kýžený spánek. 

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...