Pronajímáte si byt? Vyberte ten správný!

Uvažujete o pronájmu bytu? Není divu, vždyť právě byt je skvělou cestou k samostatnosti. Prožít v něm můžete první měsíce či roky společného bydlení s drahou polovičkou. Velmi příjemný je také ten pocit bydlet ve vlastním. Plánujete stavět dům a nechcete do té doby bydlet u rodičů? Pak je byt skvělým přechodným řešením. Dobře zvolený byt je zkrátka výhodnou investicí. Jak takový najít? Na co při jeho výběru myslet?

Vybírejte dle situace.

Pokud víte, že chcete byt pronajmout pouze na přechodnou dobu, zvolte byt převážně dle ceny. Chcete v bytě strávit dalších pár let? Pak se zajímejte, zda by vám mohl poskytnout vše co potřebujete ke šťastné budoucnosti.

Plánujete stavbu domu a s vaší drahou polovičkou potřebujete pouze přechodné bydlení? Stavba domu s sebou přináší spoustu výdajů, proto je vhodné investovat do pronájmu bytu méně peněz. Najděte byt, který je již maximálně zařízený a cenově výhodný.

Pokud jste sám a víte, že bydlení v bytě bude trvat pouze do dokončení studia nebo jiného mezníku vašeho života, ideální možností je podnájem. Spousta milých a otevřených dobrodruhů nabízí místo k podnájmu. Tato varianta bývá tou nejlevnější. V tomto případě tedy myslete na to, že spolu s bytem si vybíráte spolubydlící. Máte rádi večírky a uvolněný styl života? Pak jsou podnájmy ve studentských bytech ideálním řešením pro vás. Studenti se ovšem také potřebují učit, tudíž se klidu také jistě dočkáte. Pokud potřebujete ticho pro práci a odpočinek, zvolte podnájem u starších lidí.

Plánujete v bytě delší dobu žít? Pak myslete na to, zda by vám dobře posloužil i v případě, že byste se stali rodiči. Je byt vhodným prostředím pro výchovu dítěte? Nabízí vám dostatek prostoru a možností pro váš život?

Cena

Předem si ujasněte, kolik můžete do pronájmu bytu investovat. Vycházejte z vašich měsíčních příjmů a výdajů. Počáteční výdaje budou vyšší, protože osoby, které vám byty pronajímají na delší dobu, často požadují zálohu v podobě nájemného na tři měsíce.  Byt také většinou nekupujete plně zařízený. Odložte stranou také výdaje spojené s jeho zařizováním. Začněte na byt šetřit dostatečně dlouhou dobu před jeho pořizováním. Stanovte si sumu, kterou potřebujete mít k dispozici, abyste mohli zařídit vše potřebné. Dokud ji nenašetříte, je pronájem a zařizování byt velmi riskantní záležitostí.

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...