První kryptoměna bitcoin se objevila již před jedenácti lety

Kryptoměny jsou součástí našeho světa již více než jedno desetiletí. Ke zveřejnění programové dokumentace první digitální neboli virtuální měny došlo přesně před jedenácti lety. Toto novou kryptoměnou byl samozřejmě bitcoin. Slovo, které dnes zná už téměř každý, i když stále platí, že běžný člověk spíše z doslechu, než že by bitcoiny sám používal.

Jak to všechno začalo

Tento dokument, který byl publikovaný pod pseudonymem Satoshi Nakamoto, který nebyl mimochodem dodnes objasněn, je dnes považovaný za jeden z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších dokumentů v dějinách počítačové vědy. To, co se po prvním přečtení dokumentu jevilo spíše jako sci-fi, tedy existence čistě digitálních peněz, které nelze nikterak padělat a lidé si je mohou mezi sebou anonymně posílat bez toho, aby potřebovali služby bank, se stal poměrně rychle realitou. A realitou úspěšnou.

Nejen bitcoin

Během uplynulých jedenácti let se trh s kryptoměnami rozrostl do rozměrů, které nikdo neočekával. V současné době na světě existuje přes tisíc různých kryptoměn a jejich počet neustále roste. Kromě bitcoinu jsou dalšími známými virtuálními měnami například ethereum, litecoin či monero. Stále častěji se také začínají objevovat digitální měny související s určitým oborem. Většina běžných občanů se ale o kryptoměnách dozvěděla až později. Mnoho z nich právě v souvislosti s bitcoinem, kdy před dvěma lety, v roce 2017, vzrostla cena jednoho bitcoinu v průběhu dvanácti měsíců z devíti set dolarů na neuvěřitelných devatenáct tisíc pět set dolarů. Obecně platí, že hodnota kryptoměn vychází z poptávky a nabídky na trhu, není nijak závislá na tradičních měnách.

Ne všichni kryptoměny oceňují

Ne všichni jsou ale existencí virtuálních měn nadšeni, jedním ze známých kritiků je například i zakladatel světoznámé firmy Microsoft Bill Gates či americký miliardář a investor Warenn Buffett, který bitcoin nazval „obrovským jedem na krysy“. Dalším známým kritikem kryptoměn je i amerických prezident Donald Trump, který na svém twitterovém účtu napsal: „Nejsem fanouškem bitcoinu ani jiných kryptoměn, které nejsou penzi a jejichž hodnota je vysoce nestabilní a vychází z ničeho.“

You may also like...