Šetřete finance formou rekuperace

Investovat do rekuperace a ochránit se tak před případným růstem cen u elektrické energie či plynu se vyplatí vždy. Pokud si stále říkáte, že by se vám investice do systému rekuperace asi nevrátila, nechte si udělat nabídku. Vysoké náklady versus aktuálně nabízené nízké ceny elektrické energie, je vždy nutné řešit. Aktuální ceny elektrické energie se obchodují na burze a v poslední době za historicky podprůměrné hodnoty. Navíc se energetické společnosti doslova předhání v nabídkách výhodných pro klienty. Je tak velká šance ušetřit. S pokračujícím ekonomickým růstem do budoucna poroste i poptávka po elektrické energii. Navíc už při současných cenách elektrické energie je návratnost vynaložených investic do rekuperační jednotky například u budovy s třísměnným provozem už řádově v měsících.

Rekuperace a výhody

Zasaďte základy budoucí prosperity svého podnikání. Moderní systémy rekuperace jsou dnes totiž schopny využít většinu odpadového tepla u vašeho provozu. Například odpadní teplý vzduch o teplotě až 30 °C a k tomu i odpadní vodu o teplotě až 42 °C. Výstupní teplota dodávané vody pak naopak může dosáhnout až 90 °C. Využít lze také teplo z prakticky jakéhokoliv zdroje. Jde třeba o chlazení vstřikovacích lisů, odpadní vzduch svářecích strojů, chlazení minipivovaru, důlní vody, splaškovou kanalizaci hotelu a restaurace, větrací vzduch kancelářské budovy i sklepních prostor, hydraulický systém jeviště, chlazení serverů, odpadní bazénovou vodu, vodu prosakující přehradní nádrží, kancelářské budovy, showroomy, školy, školky anebo prostory internátního ubytování. Čeká vás až 50 % úspory za teplo, ale také vyšší komfort vašeho pobytu.

Rekuperace výhodně

Pokud budete odpadní teplo zpětně využívat pro budovu, kde jsou lidé, jako dílenské prostory, kancelář, hotelový pokoj a sportoviště, určitě oceníte, že tato rekuperační jednotky zbavují vzduch na vstupu, tedy vzduch proudící z ulice přes určité výměníky do místnosti, jejich nadměrné vlhkosti, virů, alergenů a mnohých dalších nečistot. Zvýší se komfort pobytu v prostorách, které budou méně náchylné na tvorbu plísní z důvodu hromadění nadměrné vlhkosti v místnosti způsobené nedostatečným větráním. Při řízeném větrání rekuperací navíc vůbec nevzniká průvan a nedochází k velmi rychlé změně teploty, jako je tomu u nárazového větrání okny.

Radek Vávra

Radek Vávra

Redaktor magazínu Podnikmag.cz - Ing. Radek Vávra, věk 55 let. Obor: finance a investování je jeho prací a koníčkem již přes 20 let.

You may also like...