USA pokutuje Deutsche Bank za urovnání poplatků za korupci v Číně a Rusku

Deutsche Bank souhlasila s tím, že zaplatí více než 16 milionů dolarů na vypořádání obvinění, že porušuje zákony USA o korupci najímáním příbuzných zahraničních vládních úředníků za účelem získání nebo udržení obchodu, uvedl americký regulační úřad ve svém prohlášení. Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) tvrdila, že největší německý věřitel najal špatně kvalifikované nebo nekvalifikované příbuzné úředníků v Asii a Rusku na jejich žádost, což je v rozporu se zahraničním zákonem o korupci v zahraničí.

Řada obvinění

Nejméně v letech 2006 až 2014 uvedla, že Deutsche zaměstnávala příbuzné vedoucích pracovníků pracujících ve státních podnicích v Číně a Rusku s „primárním cílem“ generování obchodu pro společnost, jako jsou počáteční veřejné nabídky. SEC také zjistila, že zaměstnanci Deutsche vytvořili falešné knihy a záznamy, které zakrývají zkorumpované náborové praktiky a nedokázali přesně zdokumentovat a zaznamenat určité související výdaje, což porušuje interní účetní pravidla. V rámci vypořádání Deutsche Bank nepřipustila ani nepopřela tato zjištění, uvedla SEC.

Deutsche Bank trest přijala – není ale jediná

„Deutsche Bank poskytla SEC ve svém šetření značnou spolupráci a provedla řadu nápravných opatření ke zlepšení náborových postupů banky,“ uvedl mluvčí Deutsche v prohlášení zaslaném společnosti Reuters. Není ale jediná, která dostala podobnou pokutu. V roce 2016 JPMorgan souhlasil s tím, že zaplatí americkým orgánům 264 milionů USD za to, že najal příbuzné čínských úředníků, aby vyhráli bankovní obchody. Credit Suisse zase zaplatila 77 milionů dolarů za podobný případ v loňském roce.

Jak je to v Rusku?

V Rusku však bylo provedeno méně vyšetřování podobných případů. SEC uvedla, že od roku 2009 do roku 2012 zaměstnanci Deutsche Bank najali příbuzné na žádost zahraničních úředníků v Rusku, aby získali nebo udrželi podnikání nebo získali jiné výhody. Tak například roku 2009 požádala banka nejmenovaného náměstka ministra, aby ruská vládní jednotka najala jeho dceru.

 

You may also like...