V čem se lišila móda v roce 1989 a v roce 2019?

Nedávné oslavy třicetiletého výročí sametové revoluce s sebou přinesly mnoho vzpomínek. Při pohledu na fotografie z té doby si nešlo nevšimnout ani zásadní proměny ve stylu oblékání před třiceti lety a dnes. V čem byla tehdejší móda jiná než ta dnešní?

Konec komunistického režimu zaznamenal zásadní změnu téměř ve všech oblastech našeho života. Nejinak tomu bylo i v oblasti módy a stylu oblékání. Obecně můžeme říci, že díky této politické změně se naše šatníky staly mnohem odvážnější a extravagantnější, než byly dříve. Objevilo se oblečení různých barev, vzorů a střihů z nejrůznějších převážně umělých materiálů, které do té doby nikdo neznal.

Kdo neměl džíny, nebyl

Nejoblíbenějším a nejvyhledávanějším materiálem té doby byla jednoznačně džínovina a veškeré oblečení s ní související. Důvodem bylo nejen to, že po celé období komunismu byly džíny velmi nedostatkovým zbožím, ale také to, že v té době plnily modelky v džínových modelech přehlídková mola po celém světě. Nejoblíbenějším střihem džínů byly před třiceti lety tak zvané mrkváče s vysokým pasem a rovnými nohavicemi a také džínové bundy, pokud možno o několik čísel větší, než jste potřebovali. Je ovšem vhodné poznamenat, že podobný styl džínů se dnes opět vrací do módy.

Široká ramena

Obecně můžeme říci, že lidé záměrně nosili oblečení, které bylo o několik čísel větší. Týkalo se to nejen džínových bund, ale obecně pánských sak či havajských košilí. Ženy si k velikosti pomáhaly také pomocí nejrůznějších ramenních vycpávek, nejen v sakách, ale také v šatech či halenkách. K překvapení mnohých i vycpaná ramena se pomalu vrací do módy, můžeme je opět vidět na módních přehlídkách světově uznávaných návrhářů.

Fenomén jménem ledvinka

Pokud jde o módní doplňky, tak jednoznačně nejoblíbenějším a nejrozšířenějším byla ledvinka. I ona se se v současné době opět dostává na módní výsluní, nejen ve své klasické podobně, ale také s možností připnutí popruhu a vytvoření minikabelky.

You may also like...