Víte, jak si spočítáte maximální výši hypotéky? Poradíme vám

Seznamte se s podmínkami, které ovlivní výši vašeho hypotečního úvěru. Od dubna 2022 připravila Česká národní banka nová kritéria, která je potřeba dodržet. V článku se dozvíte, na jakou částku máte nárok.

Nerozhodují pouze příjmy, ale také věk

Pokud uvažujete nad hypotékou, určitě vás zajímá, jak vysokou částku vám banka poskytne. O měsíční splátce rozhodne ve finále banka. Podívejte se na faktory, které ovlivňují částku hypotéky.

  • Žadatelé pod 36 let získají nejvýhodnější podmínky. Výše jejich hypotéky nesmí překročit 9,5 násobek čistého ročního příjmu. Splácet mohou až 50 % ze svého čistého měsíčního příjmu. Hypotéku musí splatit nejpozději do 67 let.
  • Žadatelé nad 36 let si mohou dovolit hypotéku v maximální výši 8,5 násobku čistého ročního příjmu. Z jejich čistého měsíčního příjmu jim banka dovolí ukrojit maximálně 45 % pro splátku. Úvěr musí splatit nejpozději do 70 let.

Koncem roku 2021 se pohybovala průměrná výše hypoték kolem 3,2 milionu korun. Od dubna 2022 by na takovou částku dosáhl žadatel do 36 let s čistým příjmem minimálně 28 000 Kč a s našetřenými 400 000 Kč. Žadatel starší 36 let by u takové částky musel vydělávat alespoň 31 000 Kč čistého příjmu a předem složit 800 000 Kč.

Co když na hypotéku nedosáhnu?

Do svého příjmu nepočítejte pouze plat. Pokud třeba pronajímáte byt, započítejte i příjem z nájmu. Jestli při práci podnikáte na vedlejší činnost, můžete započítat i tyto příjmy. Ale i tak vám banka nemusí vysněnou částku schválit. V takovém případě se porozhlédněte po spoluručiteli, se kterým půjdete do hypotéky společně. Přizvat můžete v podstatě kohokoliv.

Vyznat se ve světě hypoték není snadné, obraťte se proto na odborníky, kteří vám pomohou. Developerská Společnost Finep se kromě výstavby bytů v Praze a prodeji družstevních bytů zaměřuje také na finanční poradenství. Jejich poradci pro vás sestaví komplexní finanční řešení, se kterým lépe dosáhnete na vysněné bydlení.

Radek Vávra

Radek Vávra

Redaktor magazínu Podnikmag.cz - Ing. Radek Vávra, věk 55 let. Obor: finance a investování je jeho prací a koníčkem již přes 20 let.

You may also like...