Hypotéka je úvazek na desítky let

Není úvěr jako úvěr. Hypotéka mezi ty nejzásadnější kroky v životě. Její parametry člověka upoutají na jedno místo a hodí mu na bedra pořádný závazek. Je třeba si pořádně rozmyslet, jestli máte sílu a vůli poprat se s tím.  

Nedostupná  

Ještě pár let zpátky stačila bankám jen desetiprocentní záruka, aby vám hypotéku poskytli. Dnes je to spíš jen výjimečná situace a jako zálohu je třeba složit rovnou dvojnásobek. A čísla se budou pravděpodobně ještě zvyšovat. Sice ne tak markantně, ale přece. Při mnohamilionovém úvěru je důležitá každá desetina. Nutno si přiznat, že ne každý je schopen našetřit milion (při úvěru pět milionů korun). Platíte nájem, staráte se o děti, chcete si užít kulturu, cestovat, auto, domácí mazlíčci, zdraví. Je toho tolik, co je potřeba každý měsíc obstarat, o nárazových výdajích, kdy se vám rozbijí brýle, doslouží pračka nebo nabouráte auto nemluvě. Rázem je značná část úspor fuč.  

Na jedné straně stojí odborníci a jejich doporučení, že dvacet procent je zcela v pořádku, na druhé krutá realita, která opakovaně dokazuje, že pro spoustu lidí se vlastní bydlení stává nedosažitelné a musí hledat náhradní alternativy jako soužití s rodiči, dostavění patra, sdílená domácnost nebo život v nájmu.  

Prazvláštní parametry  

Složení záruk není jediným pochybným požadavkem.  Úroky letí nahoru a lidé se dostávají do situace, když přeplatí vyšší statisíce korun. Doba splácení se navíc počítá v řádu desítek let a měsíční splátka bývá často pětimístná s počáteční číslicí 2 na začátku. Ještě deset let zpátky byla realita úplně jiná a o hypotéce mohl uvažovat opravdu každý včetně lidí s nižšími příjmy. Stačila solventnost, slušná platební morálka a práce.  

Není divu, že hypotéka už není jen otázka peněz, ale i životních priorit a psychiky. Ne každý se chce vystavit tomu ohromnému tlaku. Splátka by se dala zvládnout, ale obavy z konce fixace, ze zvyšujících se cen, z měnících se podmínek bank, z krachu a nutnosti pojistek jsou tak paralyzující, že se lidé čím dál častěji svého snu o vlastním bydlení vzdávají a žijí na volné noze se vším všudy.  

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...