Inflace zpomaluje, ceny však stále rostou

Začátek roku byl pro českou ekonomiku opravdu kritický. Nezaměstnanost byla na vysoké úrovni, přesto stále chybělo zaměstnanců na kvalitní pozice. S příchodem teplého počasí se tato nepatrnost již vyřešila, tedy alespoň došlo ke snížení nezaměstnanosti, protože se do kurzu dostaly opět sezonní práce, které potřebovaly nabrat novou dávku pracovní síly. I když nezaměstnanost klesla, přece jenom lidé na trhu chybí, což znamená, že zaměstnavatelé si hledají nové pracovní síly trochu někde jinde, dokonce zamířili už i do zahraničí, protože situace je opravdu kritická a nikdo nestojí o krach společnosti.

Ostatně situace v české ekonomice se netočila pouze kolem nezaměstnanosti, ale také především kolem inflace, která najednou začala růst obrovskou rychlostí. Za ni však mohly stále rostoucí ceny především nafty a benzinu, také rostly ceny zeleniny, protože úroda z dodavatelských oblastí nebyla nejlepší, a to díky nepřejícnému počasí, které si v uplynulých měsících dělalo opravdu legraci. Ovšem nyní se můžeme inflací kochat, protože konečně v dubnovém měsíci trochu zpomalila. Ceny však bohužel stále rostou, proto zpomalení inflace takřka ani nevnímáme.

Které potraviny podražily?

Se zdražováním potravin se v dnešní době může už počítat. Kupodivu je však zajímavé, že zdražování pohonných hmot, na které jsme byli už skoro i zvyklí, se najednou zastavilo a benzin s naftou patří nyní k těm nejnižším vůbec. Ostatně co se týče potravin – ty nejspíše ještě zdražovat i budou, protože díky dubnovým mrazům, které zasáhly Českou republiku, se už mnohé úrodě nedaří tak, jak by mělo. Proto se s dalším zdražováním může počítat. Zdražování cen má ostatně velkou zásluhu na inflaci, přesto se však inflace řádně zpomalila. Nejvíce se nezdražily všechny potraviny, nýbrž pouze vejce, které meziročně cenově vzrostly až o devatenáct procent, dále také brambory, a to díky již zmiňované špatné úrodě, a také i nealkoholické nápoje, které půjdou hlavněji během teplého počasí v prodejnost, protože sluníčko si vyžádá potřebu tekutin.

Radek Vávra

Radek Vávra

Redaktor magazínu Podnikmag.cz - Ing. Radek Vávra, věk 55 let. Obor: finance a investování je jeho prací a koníčkem již přes 20 let.

You may also like...