Kolik se dá ušetřit s fotovoltaickou elektrárnou?

Díky fotovoltaické elektrárně můžete dosáhnout alespoň částečné energetické soběstačnosti. V každém případě s její instalací můžete ušetřit za měsíční náklady na elektrickou energii. Velká většina domácností je ale odrazována vysokými pořizovacími náklady, které jsou obvykle ve výši několika desítek tisíc. Závisí samozřejmě na tom, kolik fotovoltaických článků si pořídíte a jakého typu.

Vyplatí se tato investice?

Pokud bychom věděli, že se nám investice vyplatí, samozřejmě by se nám lépe rozhodovalo o tom, zda si tento způsob výroby energie pořídit. Fotovoltaická elektrárna, někdy známá také jako solární, vyžaduje náklady na samotné zařízení, zaplatit ale musíte také za montáž, kontroly a údržbu. A to samozřejmě prodlužuje návratnost vaší investice. To, kolik můžete ušetřit, obvykle zjišťujete tak, je, že vezmete průměrné množství energie, kterou by elektrárna měla být schopná vyrobit, a vynásobíte s aktuální cenou elektřiny. Tento výpočet je ale velmi zjednodušený a často zavádějící.

Na co se zaměřit?

Pokud tedy chcete zjistit, zda se vám investice do fotovoltaiky skutečně vyplatí, bude třeba zamyslet se trochu hlouběji. Je dobré vědět předem, na co všechno budete elektřinu používat. Při zvažování návratnosti investice je třeba započítat také inflaci a zdražování cen energií. Celkovou návratnost může ovlivnit také to, jaké budou s jednotkou potíže. I bezproblémový chod si čas od času vyžaduje náklady na údržbu (například očištění fotovoltaických panelů).

Fotovoltaické panely vydrží dlouho

Výrobci obvykle uvádí, že fotovoltaické panely vydrží okolo 20 až 30 let. Není ale výjimkou, že mohou být účinné až 40 let, pokud se o ně dobře staráte. V závislosti na velikosti investice a počtu fotovoltaických článků je návratnost investice okolo 7 až 10 let. Vyšší investicí, kterou musíte jednou za 10 až 15 let do fotovoltaické elektrárny investovat, je částka okolo 20 000 Kč. Jedná se o částku na pořízení nového střídače.

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...