Máte chameleona? Seznamte se s jeho nejčastějšími nemocemi

Chameleoni jsou čím dál častějšími domácími mazlíčky. Lidé dnes touží po něčem ojedinělém, výjimečném či po něčem zvláštním, a tak si pořizují chameleona, který splňuje všechny požadované vlastnosti. Navíc se říká, že je zcela nenáročný. Je však nutné podotknout, že se nehodí do rukou malých dětí, protože toto zvířátko se může velice rychle dostat do stresu, který ho následně může i zabít. Stres však není to jediné, co je velice nebezpečné. Na chameleona totiž číhají o mnohá závažná onemocnění.

Chameleon je přece jenom taky tvor, tudíž také může trpět mnohými nemocemi. Málokterý chovatel či majitel domácích zvířat si uvědomuje, že i zvířata mohou trpět, že i zvířata mohou být napadena nějakým virem nebo bakterií či parazity, kteří je bohužel mohou ohrozit na životě. Chameleon není žádnou výjimkou, což je nutné si uvědomit.

Než si zmíníme konkrétní nemoci, je nutné si říct, co je jejich zdrojem. Za nemocného chameleona může velice často špatně zařízené terárium, které je plné nebezpečí, nástrah a které není pravidelně čištěno. Chameleon se tak po čase může dostat do styku s bakteriemi a viry. Za nemocného chameleona může často i strava, která by měla být pestrá a pravidelná, hlavně by se měla průběžně a v pravidelném intervalu doplňovat o minerální preparáty.

Nyní si však prozraďme konkrétní nemoci, která na chameleona číhají.

Chameleon nemá dostatek vitaminů a minerálů

Tím nejčastějším zdravotním problémem, kterým chameleon může trpět, je nedostatek vitaminů a minerálů. Nedostatek vitaminů a minerálů totiž může v těle chameleona udělat obrovský nepořádek, který se bohužel velice těžko léčí. Pokud má chameleon nedostatek vitaminů a minerálů, může dojít k měknutí kostí, což se pozná tak, že se mu začnou deformovat končetiny. Neudrží se na větvi, bude nezorientovaný.

Paraziti jako jeho další nepřátelé

Jak jsme zmínili výše, na chameleona může číhat i celá řada parazitů, kteří se rozdělují na dvě skupiny, a sice na parazity vnější a na parazity vnitřní. Pokud chameleona napadne vnější parazit, začne ho svědit celé tělo a začne se škrábat o větve nebo o rostliny. Dokonce může mít problémy se svlékáním staré pokožky. Pokud ho napadnou vnitřní paraziti, může mít průjem nebo může hubnout, i když jí.

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...