Podnikatelů v ČR je stále méně a méně! Kdo za to může?

Podnikání v Česku asi není pro mnoho lidí příliš atraktivní ani perspektivní. Rodiče podnikání jako lákavou budoucnost pro své ratolesti příliš nevidí. Zahájit vlastní samostatně výdělečnou činnost se pokouší čím dál méně mladých jedinců.

Koho chtějí rodiče?

Nejčastěji si rodiče představují, že by se jejich dítě mohlo stát lékařem, právníkem, nebo učitelem, perspektivu vidí i v nějakém řemeslu. Pod pojmem podnikání si rodiče představují jen samé papírování, hlášení, počítání, kontroly, žádná dovolená, hodně dřiny a málo času. Ale každá mince má dvě strany. Stejně si většina mladých udělá po svém a vydá se cestou, která jim bude vyhovovat nejlépe. Z nedávných průzkumů vyšlo najevo, že v roce 2010 začlo podnikat skoro 71 tisíc, avšak v roce 2015 se do podnikání pustilo už jenom 48 tisíc mladých lidí. To znamená, že počet nově registrovaných mladých podnikatelů (do 35 let) se snížil o jednu třetinu. Pouštět se do vlastního bussinesu je možná pro někoho risk, jenomže tento risk Vás může do konce života také pěkně finančně zajistit.

Kdo za úbytek podnikatelů může?

Na úbytku mladých podnikatelů se nepříznivě podepsal především pokles mladých fyzických osob podnikatelů (FOP). V roce 2010 se nově registrovalo přes 57 tisíc FOP ve věku 18 až 35 let, zatímco v roce 2015 jich bylo pouze 37 tisíc. Počet mladých, kteří se rozhodli založit společnost s ručením omezeným, poklesl z 13 tisíc na necelých 11 tisíc. Co se týče podnikatelek, i zde je znatelný jejich úbytek. V roce 2015 začalo podnikat celkem 16 tisíc mladých žen, což je o 10 tisíc méně, než v roce 2010. Faktorů, které ovlivňují pokles mladých podnikatelů v Česku, je více. Odradit nás mohou zmiňovaní rodiče, slabá vůle či finance na rozjezd. Ať už je důvod jakýkoliv, nebojte se realizovat vaše sny dřív, než bude pozdě.

Radek Vávra

Radek Vávra

Redaktor magazínu Podnikmag.cz - Ing. Radek Vávra, věk 55 let. Obor: finance a investování je jeho prací a koníčkem již přes 20 let.

You may also like...