Poznejte kvalitu vody na koupání díky jednoduchému testu s PET lahví

Je čas horkého počasí a každý by se rád po dni stráveném v kanceláři svlažil alespoň na chvíli ve vodě. Pokud máte v okolí domova rybník nebo jinou vodní nádrž, máte z poloviny vyhráno. Máte-li ale obavy o vaši bezpečnost a chcete-li vědět, zda vám nemohou ve vodě ublížit sinice, vyzkoušejte tento jednoduchý test vody, ke kterému potřebujete jen obyčejnou PET lahev.

Sinice jako nepřítel

Tyto malinké bakterie obsahují toxiny, které mohou v lepším případě způsobit alergii, v horším však i záněty očí, žaludeční potíže, bolesti hlavy, poruchu funkce jater nebo i vznik rakoviny. Na hladině vodních nádrží se objevují ve formě tzv. květu, který má zelenou barvu. Ne vždy však zelená voda znamená výskyt sinic. Ideálním řešením je tedy vodu nejprve otestovat.

K testu kvality vody budete potřebovat PET lahve, kterou naplňte až po okraj vodou z vodní nádrže. Nechte ji alespoň 20 minut stát na přímém slunci. Pokud jsou ve vodě sinice, vytvoří na hladině tenký prstenec nebo dokonce i silnější vrstvu. Pokud se jedná jen o neškodné řasy, zůstanou pouze rozptýlené ve vodě nebo klesnou ke dnu.

Mimo to je vhodné sledovat informace na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví, kde najdete informace o větších nádržích. Ty menší jsou většinou testovány samotnými obcemi a můžete se tedy zeptat na místním obecním úřadě.

Jaké další nebezpečí na vás ve vodě může číhat?

  • Organismy pocházející z odpadních vod, výkalů nebo hnojiv.
  • Viry, bakterie nebo prvoci, které mohou způsobovat podráždění kůže nebo střevní potíže.

Většina bakterií však nebývá skutečně závažnou hrozbou. Přesto je lepší se před každým vstupem do přírodního koupaliště informovat o stavu vody a vždy maximálně usilovat o to, aby se vám voda zbytečně nedostala do uší, očí nebo abyste ji nepolykali. Přírodní vodní plochy tedy mohou být méně ideální zejména pro malé děti, které na sebe neumí takto dávat pozor, a navíc mohou být i k infekcím náchylnější.

You may also like...