Půjčky a absurdní poplatky

Půjčka je zásadní rozhodnutí, které vás ovlivní na několik měsíců a někdy i let dopředu. Musíte splácet a ukrajovat z úroků. A bohužel i platit nesmyslné poplatky, na kterých banky lpí. Je to bezvýchodná situace, ze které se nelze vymotat.  

Koruna sem, koruna tam  

Mnoho let se řešily poplatky spojené s vedením účtu a transakcemi. Běžně si banky účtovaly nemalé peníze za papírový výpis, za souhrny, za příchozí i odchozí platby, za vedení účtu. Je to absurdní. Každá položka byla v řádu pár korun, ale platit za měsíc i pět set korun nebyla příliš velká výjimka. A za rok to dělá šest tisíc. A to už je částka, za kterou si koupíte slušný telefon, v jižních Čechách se na dvě noci ubytujete v hotelu nebo na dva týdny pořídíte zásoby jídla. V porovnání s tím se výše zmíněné bankovní poplatky jeví jako skutečná nehoráznost. Naštěstí už je většina z nich dneska tabu a banky od nich hromadně upouští.  

To ale neznamená, že jsou služby bank bezplatné. Pochopitelně zůstávají tam, kde nejde o běžný provoz, ale například u půjček nebo hypoték se s nimi můžete stále setkat. A už jde o vyšší částky. Za sjednání, za vyřízení žádosti, za nahlédnutí do registrů, za přezkoumání, za mimořádnou splátku, za upomínky a výzvy k úhradě. Je toho tolik, že společně s vysokou splátkou úvěru a stále stoupajícími úroky může jít o výrazný zásah do rozpočtu. Doba je zlá a každá stovka se počítá.  

Poplatky jen tak nezmizí  

Každoročně probíhá anketa o nejabsurdnější poplatek. Většina z minulých výherců už je naštěstí zrušená. Banky se většinou nad volbou klientů, kteří se průzkumu účastní, zamyslí a snaží se podmínky upravit tak, aby bylo stížností co nejméně. U poplatků vázaných na úvěry je to ale jiné. Těch se banky nechtějí vzdát. Jsou totiž řádově vyšší a zároveň souvisí s tím, že klient potřebuje pomoc. Je to psychologická hra a nutno podotknout, že banky umí hrát tu nejvyšší ligu.  

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...