Jak úspěšně podnikat při studiu?

Pokud vás už studia krátkodobé brigády nebaví a ani příjmy nejsou slavné, podnikání může být to pravé. Získáte spoustu zkušeností, ale narazíte i na některé komplikace. Dát dohromady školu i podnikání, abyste zvládali obojí, totiž nebude úplně snadné.

Podnikání při studiu s sebou nese několik výhod, ale bohužel i nevýhod. Pokud máte živnostenské oprávnění a status studenta, zbavíte se sociálního a zdravotního pojištění, což dělá několik tisíc měsíčně. Na druhou stranu se připravíte často o veškerý volný čas. Navíc vždy musíte počítat s určitým rizikem, stejně jako každý podnikatel.

Jaké jsou výhody a nevýhody?

Než se do podnikání pustíte, zamyslete se nad následujícími body. Uvažujte nad nimi v kontextu vašich vlastních možností a dobře se rozhodněte.

  • Automaticky získáte různé úlevy na pojištění a daních, což se vám bude zejména v začátcích velmi hodit.
  • Budete nezávislí a svobodní, ale také odpovědní sami za sebe. Pokud často prokrastiunujete už teď, bude to první, co musíte vyřešit.
  • Přijdete o řadu dosavadních koníčků a aktivit. Většinu volného času věnujete práci a studiu. Musíte zkrátka něco obětovat.
  • Oproti brigádám se vám otevřou možnosti atraktivního výdělku. Nic však nebude zadarmo a hned.
  • Získáte cenné znalosti a pokud vaše podnikání dobře půjde, po škole už můžete mít slušně rozjetý byznys a znalosti v oboru.

Tip: Problémy s nedostatkem času naštěstí nejsou neřešitelné, Pokud nic nestíháte, vždy si můžete pomoci sepsáním seminárních prací a volný čas věnovat rozvoji podnikání.

Čím byste měli začít?

Základem vždy sice bude nápad, ale následovat musí kvalitně vypracovaný podnikatelský plán. Fungující podnikání nezačíná “na koleně”.

Vždy si musíte vymezit dostatek času na průzkum trhu, jak mezi přáteli, tak obecně. Měli byste pátrat po konkurenci, zvážit veškeré aspekty a možnosti. Také nezapomeňte řešit provozní záležitosti. Konkrétně si řekněte, co vám bude v zamýšleném podnikání vydělávat peníze a co všechno k tomu budete potřebovat.

Jak tedy zvládnout podnikání i studium?

Když se pro podnikání rozhodnete, zapamatujte si několik následujících tipů, které vám ve vašem plánu pomohou:

  • Vyhněte se prokrastinaci a vypracujte si pevný pracovní plán. I když jste získali svobodu a vstávat nemusíte, dejte si pozor na to, abyste pracovali pravidelně. V opačném případě se vám může stát, že neuděláte vůbec nic.
  • Kvalitně spěte, relaxujte a dopřejte si kvalitní stravu. Pokud budete pracovat do vypětí všech sil, vaše produktivita nebude stoupat, spíše naopak. kvalitní odpočinek přímo souvisí s kvalitní prací.
  • Obklopte se lidmi, kteří jsou úspěšní. V kolektivu věčných flákačů moc úspěšní nebudete a o motivaci se vůbec nedá mluvit.
  • Ujasněte si priority. Nemusíte obojí zvládat na 100%, ale úspěšní chcete být jak v podnikání, tak ve studiu. Pokud vás ve škole čeká závěrečná práce, můžete si pomoci sepsáním bakalářské práce na zakázku a ušetřený čas věnovat byznysu.
  • Pořiďte si diář. Budete tak mít přehled o všech povinnostech které vás čekají, a také o tom, co jste už zvládli. Navíc vás odškrtané úkoly budou motivovat.
  • Nemějte přehnané očekávání a nároky. Pokud obě věci naráz nezvládáte, buďte soudní a dejte přednost tomu, co je pro vás důležitější.
Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...