Rodiče neučí své děti hospodařit, tvrdí průzkumy 

Finanční stránka rodin je v současné době velmi choulostivým tématem, o kterém se nechtějí bavit ani ti, kteří se nachází „uvnitř” rodiny, natož aby se o tom člověk bavil s někým cizím. V současné době je však více než kdy dřív důležité, abychom peníze rozebírali alespoň s těmi nejmenšími, kteří se už v útlém věku mají naučit s financemi hospodařit. Podle průzkumu to však pětina rodičů zcela zanedbává, čímž se staví základy naprosté budoucí katastrofě. 

Žádné kapesné ani odměny 

Zmiňovaná pětina rodičů svým dětem nedává žádné kapesné nebo odměny, což vede k tomu, že děti nemohou s penězi nijak manipulovat, respektive nemohou se učit, jak s nimi nakládat v případě, že něco chtějí nebo po něčem touží. Kapesné nebo odměny jsou základním kamenem toho, aby se vypěstovala správná a zdravá finanční gramotnost, která povede k úspěšnému, bohatému a bezproblémovému životu dětí. 

Zmiňované kapesné je ideálním prostředkem k tomu, aby se děti naučily jedno – takzvanou sociální směnu spočívající v já dám a ty dáš.  

Snadná manipulace s úsporami 

Tím, že se dítě už v raném věku naučí disponovat s penězi, dá se dítětem základní kámen toho, jak později disponovat s pojištěním, které rodiče dětem šetří od útlého věku. Pro stavební spoření se rozhodlo až 30 % respondentů, životní pojištění zřídilo dalších třicet procent. Toto pomyslné „věno” děti dostávají v dospělosti, ale v případě, že je nikdo nenaučil, jak s penězi zacházet, je velmi pravděpodobné, že peníze přijdou zanedlouho vniveč. 

Řešením či takovou prevencí zmiňovaného scénáře může být například kartička s odměnami, případně zmiňované kapesné. Stačí pár korun týdně, což povede k jejich uvědomění a také touze spořit si na něco, po čem dlouhodobě touží. 

Výuka může začít už od dvou let 

Podle psychologů s tímto přístupem k financím jako takovým můžete začít už ve dvou letech, kdy si aktivně hrajete například na obchod. Vyměňuje se věc za penízek a učí se tím pádem zmiňované směně já dám – ty dáš. 

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...