White Tie, Casual, Cocktail… Jak na dress code?

Dostali jste pozvánku na důležitou společenskou akci s přesně specifikovaným dress codem? Abyste si neuřízli ostudu, podívejte se, co se pod jednotlivými frázemi skrývá. Zároveň mějte na paměti, že pokud jdete na akci s partnerem, je důležité, abyste k sobě ladili jak barevně, tak stylem oblečení. Společenská pravidla velí, že žena by se vždy měla sladit k muži, ne naopak. 

White Tie je nejformálnější 

Neexistuje formálnější dress code než je White Tie. U pánů se vyžaduje frak s bílou vestou, bílá košile a motýlek a také kalhoty s vysokým pasem upevněné šlemi. Ženy se oblékají do dlouhých plesových šatů, které doplní dlouhými rukavičkami, šperky a psaníčkem. Hodinky nechte doma! Na svatbách a jiných významných událostech se můžeme setkat s Black Tie, který pro pány znamená smoking s bílou košilí a černým motýlkem a pro ženy šaty minimálně ke kolenům v tmavé nebo neutrální barvě s lodičkami na podpatku. 

S Business casual se běžně setkáváme v obchodním životě. Muži si mohou vzít klasické kalhoty s volnočasovým sakem a košili s dlouhým rukávem, případně polo tričkem. Kravata není nutná. Ženy mohou sáhnout po šatech, kalhotových kostýmcích nebo sukni a halence, avšak šaty ani sukně nesmí končit nad koleny a ani velké výstřihy nejsou vhodné. 

Koktejlky na Cocktail 

Častý a oblíbený je dress code Cocktail, který bývá vyžadován na firemních akcích nebo honosnějších večírcích a svatbách. Pro muže znamená oblek s kravatou i bez ní a kožené boty. Košile může být neformální. Od žen se očekávají koktejlové šaty s lodičkami, případně kalhotový kostým doplněný výraznými šperky. 

U akcí, které jsou méně formální, můžete narazit na dress code s názvem Semi-formal. Pánové mohou sáhnout po obleku ve světlejších barvách a vybrat si mezi motýlkem a kravatou. Ženy by měly obléct pouzdrové šaty nebo kalhotový kostým. Nejméně formální je Casual dress code, kdy si s oblékáním nemusíte lámat hlavu – klidně běžte v každodenním outfitu.  

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Jmenuji se Lenka Váhová a jsem z Ostravy. Jsem copywriterkou a redaktorkou několika magazínů s více než 6 letou zkušeností. Zaměřuji se na téma módy, krásy, zdraví, bydlení a podnikání.

You may also like...