Co mi zachránilo podnikání? SEO

SEO – tyto jednoduché tři písmenka mají nemalý vliv na podnikání, zvláště pokud podnikáte na internetu. Mít svůj e-shop není žádná věda, ale mít úspěšně prosperující e-shop, kde se dostáváte do zelených čísel, tak už není žádná sranda.

seo příběh

Povím Vám jeden příběh. Jmenuji se Pavel a opustil jsem své zaměstnání jako obchodní zástupce pro mobilního operátora. Staral jsem se o firemní zákazníky, naučil jsem dostávat odměny podle výsledků, ale tyto výsledky mi připadaly nepřímo úměrně vyšší než moje výplatní páska, proto jsem hledal příležitosti.

Příležitostí na internetu je mnoho a internet je můj starý dobrý kamarád od dětských let, proto jsem se rozhodl, že toho využiji. Vybral jsem si obor, který je mi blízký. Budu prodávat oblečení na internetu, pánské oblečení od značek, kterým rozumím. Vybrat systém na e-shop byla hračka. Stačí studovat pár dní reference a číst blogy a rozhodl jsem se pro jedno krabicové řešení. Později se ukázalo, že to bylo jedno z mých nejlepších rozhodnutí. Tímto chci nepřímo poděkovat Shoptetu.

Zajistil jsem si malý sklad v pokojíku, kde jsem naplnil značkové oblečení na základě toho, že jsem oslovil vedení zastupitelé značky pro ČR. Provize nebyla špatná, pohybovala se na 40-50%, kde je prostor pro marže.

Můj první e-eshop

Naplnil jsem eshop, nechal si grafickou šablonu, která se mi líbila a mezitím dál výpověď v zaměstnání. Tolik e-shopů přece funguje, tak proč ne můj, že? Dočetl jsem si, že ČR je téměř velmoc na online obchod, lidi jsou zvyklí objednávat online každým rokem více, ale je tu hrozba, protože je tu až neúměrně mnoho e-shopů, dokonce až 3x více než v Polsku nebo Slovensku na počet obyvatel, takže konkurence bude, ale to přece zvládnu ne?

Informoval jsem o svém eshopu na Facebooku, přes e-mail a řekl i svým známým. Učil jsem si nastavit svou první PPC kampaň, ale už to bylo 6 měsíců a pořád to nestačilo, abych dosáhl alespoň na polovinu platu, co moje zaměstnání.

Vše jsem dělal jako one man show. Žádné velké náklady. Ale potřeboval jsem pomoct.

Potřeboval jsem odbornou pomoc

Rozhodl jsem se, že oslovím SEO specialistu. Udělal jsem si malé výběrové řízení, kde jsem si vybral z mého okolí Ostravy odborníka, který je z „vedlejší vesnice Frýdku-Místku“. Jmenoval se Tomáš Stýskala a byl na volné noze neboli freelancer, protože jsem si nemohl dovolit agenturu, kde platím mimo SEO specialistu také obchoďáka, účetní, manažera, uklízečku a dva majitele. Pán Stýskala však obrátil můj podhled na podnikání na internetu o 180 stupňů. Naučil se mě dívat na tento svět jiným pohledem, pohledem zákazníka, jak uvažuje.

Podle toho jsem přizpůsobil trochu vzhled e-shopu, funkčnost, dále se rozhodl rozšířit sortiment a hlavně zapracovat na optimalizaci webové stránky. Mít vysokou návštěvnost z přirozeného vyhledávání na Google a Seznam se ukázalo později jako správná volba. Lépe jsem nastavil podle jeho rad porovnávače Heureka a Zboží, udělal si několik svých mystery shoppingů přes známé a všichni jsme se shodli, že jsem hned na jiném levelu.

Poodhalil jsem tajemství, které v sobě skrývalo SEO a dodnes spolupracuji s panem Stýskalou, který mi pomáhá při linkbuildingu a dohlíží nad správným směrem. SEO bylo jen začátek. Kdyby mi nedoporučil vlastního PPC specialistu na reklamní kampaně a Facebook propagaci, tak by moje statistiky vypadaly úplně jinak.

Jaká je moje rada?

Nebojte se oslovit nějaké konzultanta nebo odborníka, který má přehled v internetovém marketingu, protože zkušenosti od člověka, který už dotáhl desítky projektů od různých klientů na lepší úroveň, jsou nenahraditelné. Na internetu je hodně informací, ale doporučuji se soustředil hlavně na základní přehled a věnovat čas výběru správného SEO specialisty a konzultanta. Protože pomůže nejen Vašemu projektu, ale se i hodně naučíte. Nejlépe nějakého senior specialistu, který už ví co dělá a nemusí experimentovat, ale rovnou vést tím správným směrem.

To je moje zkušenost s tajným pojmem SEO, které představuje optimalizace pro vyhledávače, ale má přesahy do dalších disciplín internetového marketingu, který je pro projekt, který je závislý na tom, kolik objednávek uděláte, klíčový. Každý učitel má svůj styl, můj učitel mě naučil nejít pod cenou, vážit si své hodnoty zboží a dělat marketing chytře, ale jsem otevřeným všem možnostem, které mohou fungovat a pokud budu chtít dále růst, tak mě čeká ještě dlouhá cesta.

Kdo by nechtěl mít vyšší návštěvnost a více objednávek, že?

seo pokec

Jde ale také o porozumění trhu, tedy internetu, kde je tzv. moje sídlo podnikání. Musíte mít trochu i štěstí na spolupracovníky. Mými spolupracovníky se stali extérní specialisté na konkrétní obor, kteří mě provedli cestou mého začínajícího podnikání, které jsem uchopil velmi opatrně. Bál jsem se nákladů, nevěděl jsem, jestli to bude mít návratnost. Štěstí si sice nekoupíte, ale můžete se nechat inspirovat mojí příběhem, který je na dobré cestě. Cestě, které rozumím, cesta, kde jsem se naučil dokonce psát, tedy umění copywritingu. Proto jsem se i rozhodl, tento svůj příběh zdokumentovat u jednoho kafíčka a to v době, kdy mám po hlavní sezóně.

 

 

Pavel Molnár

Majitel internetového obchodu se značkovým oblečením

Dne 29.12.2017

Radek Vávra

Radek Vávra

Redaktor magazínu Podnikmag.cz - Ing. Radek Vávra, věk 55 let. Obor: finance a investování je jeho prací a koníčkem již přes 20 let.

You may also like...